آموزش و خانواده

آموزش کاربردی خانواده ها

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۴ساعت 17:21  توسط موسی امیری  | 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۴ساعت 17:19  توسط موسی امیری  | 

مقاومت فرهنگی خانواده ها ودانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی

باسمه تعالی

مقاومت فرهنگی خانواده ها ودانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی

1-تعریف وتبین موضوع یا مسأله : امروزه آسيب هاي اجتماعي به عنوان يك تهديد جدي سلامت كودكان و قاومت فرهنگی خانواده ها ودانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعینوجوانان را با خطر مواجه ساخته است. رشد شهرنشيني، پيدايش جامعه توده وار يا گسترده، برخورد و تضاد ميان هنجارها، از هم پاشيدگي روابط متقابل بين افراد، تأثير گروه همسال و... توجه به آسيب هاي اجتماعي را امري اجتناب ناپذير ساخته است. اگرچه آسيب هاي اجتماعي مي تواند بسيار گسترده باشد ليكن مي توان مسائلي از قبيل اعتياد ، فرار از خانه ، خشونت ، انزواي اجتماعي، ناهنجاري هاي رفتاري، سرقت و كودك آزاري  وافت تحصیلی واخلاقی در مدرسه وعدم توجه دانش آموزان به مقررات وضوابط آموزشی در مدرسه وعدم علاقه دانش آموزان به شرکت در برنامه های فرهنگی تربیت را از جمله نتايج آسيب هاي اجتماعي عصر حاضر تلقي كرد. : رفتارهای انسان بر گرفته از فرهنگ وباورهای فردی است از این رو رفتار افراد موحد وبا ایمان با افراد مادی متفاوت است بگونه ای كه امنیت جانی ،مالی ،اجتماعی و...در جامعه ای كه از ارزشهای الهی ودینی برخوردارند بالاتر است ودر جوامعی كه بی اعتقادی ودنیا پرستی در آن رواج دارد این امنیتها ضعیف تر است آسیب های اجتماعی با بسیاری از امور دیگر مانند اقتصادی ،رفتارهای مدیریتی وسنتها ارتباط دارد آسیبهای اجتماعی در جوامع مختلف متفاوت است اما جوامعی كه می خواهند توسعه یافته تلقی شوند باید برای مبارزه با آسیب های اجتماعی راه حل های مدرن ارائه نمایند واز روشهای قدیمی پرهیز كنند ، آسیب های اجتماعی که به تعبیر بعضی از اندیشمندان حاصل و معلول مستقیم انقلاب صنعتی هستند، در اکثر جوامع وجود دارند و تاثیرات خود را می گذارند. اما آن چه جوامع مختلف را در این مورد از هم متفاوت می سازد، نوع نگرش این جوامع به علل به وجود آورنده آسیب ها و راهکارهای اصلاح وبهبود آن است. در مورد نگرش، آن چه مهم است این که این آسیب ها چرا به وجود آمده اند؟ آیا وجود آسیب ها در جوامع امری لازم وضروری است یا می توان جامعه ای بدون آسیب داشت؟ پاسخ به این پرسش ها مستلزم شناخت نظریه های مختلف جامعه شناسی و روان شناسی است که هرکدام سعی درتبیین مسائل ،آسیب ها وبحران های اجتماعی از نظر گاه های مختلف دارند.این دید گاه ها متاثر از باورهای سیاسی و اقتصادی هر جامعه است مطالعه انحرافات و كجروي هاي اجتماعي و به اصطلاح، آسيب شناسي اجتماعی عبارت است از مطالعه و شناخت ريشه بي نظمي هاي اجتماعي. در واقع، آسيب شناسي اجتماعي مطالعه و ريشه يابي بي نظمي ها، ناهنجاري ها و آسيب هايي نظير بيكاري، اعتياد، فقر، خودكشي، طلاق و...، همراه با علل و شيوه هاي پيش گيري و درمان آن ها و نيز مطالعه شرايط بيمارگونه و نابساماني اجتماعي است. به عبارت ديگر، مطالعه خاستگاه اختلال ها، بي نظمي ها و نابساماني هاي اجتماعي، آسيب شناسي اجتماعي است; زيرا اگر در جامعه اي هنجارها مراعات نشود، كجروي پديد مي آيد و رفتارها آسيب مي بيند. يعني، آسيب زماني پديد مي آيد كه از هنجارهاي مقبول اجتماعي تخلفي صورت پذيرد. عدم پاي بندي به هنجارهاي اجتماعي موجب پيدايش آسيب اجتماعي است. 

2-  اهمیت وضرورت طرح یا تجربه : در جامعه امروز ما آسیب های اجتماعی پشت درب منازل کمین کرده و هیچ خانواده ای از این مسئله مصون نیست. و تنها خانواده های منطقی هستند که از این آسیبها در امانند.با توجه به ویژگی های نسل جوان امروز که شامل ریسک پذیر، جستجوگر برای تجربه های جدید ، علاقه مند رفاه های مجازی، مسلط به تکنولوژی، خواهان نشاط و شادی است ، الگوی مناسب رفتار والدین می تواند آیینه تمام قدی برای کودکان ایجاد کند تا در گرداب آسیب های اجتماعی گرفتار نشوند.  لذا اجرای این طرح در جامعه مخصوصاً در مدارس متوسطه ضرورت دارد ووالدین باید با اهداف این طرح آشنا شوندلذا باید راهکارهای زیر را در رابطه با رسیدن به هدف انجام دهیم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۴ساعت 18:24  توسط موسی امیری  | 

آنچه پدر و مادران کم تجربه باید بدانند

آنچه پدر و مادران کم تجربه باید بدانند

 

پس از ۹ ماه انتظار، وجود او در عالم هستی امکان یافته و فضای خانه را شیرین و دل انگیز ساخته است. سلامت او بیش از هر چیز دیگری ذهن پدر و مادر کم تجربه را به خود مشغول می کند.در این میان، هر آشنایی می خواهد آنها را راهنمایی کند و این مساله، اضطراب والدین را بیشتر خواهد کرد. اگر بدانیم در هر موقعیتی اقدام درست چیست و چه باید کرد، مسلما دل نگرانی های ما در مورد نوزاد نو رسیده بسیار کمتر خواهد شد.

بندناف، کانال ارتباطی مادر و جنین است

در دوران جنینی بند ناف ارتباط خونی بین بدن مادر و بدن جنین را برقرار می کند و از طریق این ارتباط، مواد غذایی به بدن جنین رسیده و دفع مواد زائد صورت می گیرد، اما پس از تولد، بند ناف قطع می گردد. بقایای بند ناف بر جای مانده، تا ۲۱ روز پس از تولد خود به خود خواهد افتاد و اصلا نباید آن را دستکاری کرد. از آنجا که این کانال ارتباطی از رگ های خونی تشکیل شده است، با قطع آن در روزهای اول، ممکن است یک تا دو قطره خون از محل بند ناف خارج گردد که این امر طبیعی است، اما خونریزی بیش از این مقدار و به صورت مکرر باید حتما مورد بررسی قرار گیرد. این کانال ارتباطی در روزهای اول تولد راه مناسبی جهت انتقال عفونت به بدن نوزاد است. عفونت بند ناف، خود را به صورت قرمزی در محل بند ناف نشان می دهد، حتی امکان دارد این قسمت دچار سفتی یا خروج چرک شود. در این موارد حتما باید با پزشک مشورت کرد. برای کاهش خطر عفونت، بند ناف را خشک نگه دارید و از پوشاندن بند ناف خودداری کنید. در این شرایط نباید بند ناف را در پوشک قرار داد، زیرا پوشاندن بند ناف موجب مرطوب ماندن آن و تماس ادرار و مدفوع با بند ناف و بالا رفتن خطر عفونت می گردد.

تغییر مزاج نوزاد را نادیده نگیرید

بهترین زمان تغذیه نوزاد همان نیم ساعت نخست تولد است. امروزه پزشکان سفارش می کنند که نوزاد از بدو تولد در اطاق مادر نگهداری شود. دفعات شیردهی نیز با توجه به تقاضای نوزاد صورت گیرد همچنین شیردهی در شب نیز باید انجام شود؛ چرا که این مساله سبب افزایش شیر مادر می گردد. افزایش شیر مادر وابسته به افزایش مکیدن نوزاد است و اگر شیر خشک ، پستانک، شیشه و غیره به نوزاد بدهیم، مکیدن سینه مادر توسط نوزاد ضعیف تر گردیده، لذا ترشح شیر نیز کم می گردد. نوزادان در ابتدای تولد معمولا دچار استفراغ می شوند. این استفراغ چنانچه با کاهش وزن همراه نباشد با گذشت زمان برطرف می شود، اما استفراغی که با درد شکمی، سردرد، تب یا اسهال همراه گردد و مکرر اتفاق بیفتد می تواند نشانه مهمی باشد، اما از نکات مهم آن است که در هنگام استفراغ باید از دادن دارو به نوزاد خودداری کرد. مساله مهم دیگری که معمولا در مادران ایجاد نگرانی می کند اسهال نوزاد است و غالبا والدین با ترس از اسهال نوزاد روبه رو هستند.

نوزاد در روزهای اول پس از تولد مدفوع تیره و چسبناک دارد. در روزهای بعدی با خوردن شیر مادر، مدفوع به رنگ زرد گاهی مایل به سبز می شود، اما در کودکانی که شیر خشک می خورند مدفوع سفت تر و قهوه ای تر خواهد بود. اسهال به صورت تغییر در دفعات دفع و قوام خود را نشان می دهد.

عدم استفاده از بطری شیر و پستانک در جلوگیری از وقوع اسهال موثر است. رعایت اصول بهداشتی و شستن دست ها نیز می تواند بروز اسهال را کاهش دهد. چنانچه اسهال یا استفراغ نوزاد با خوب شیر نخوردن و کاهش حجم ادرار همراه باشد یا خون در مدفوع نوزاد دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرد، اما در صورت بروز اسهال به هیچ عنوان شیر مادر نباید قطع گردد و دفعات شیر دادن می بایست افزایش یابد و از محلول ORS نیز تحت نظر پزشک استفاده گردد.

تب نوزاد مهم است

بسیاری از افراد، تب نوزاد را در روزهای نخستین، امری طبیعی تلقی می کنند، اما واقعیت چیز دیگری است. به عنوان یک اصل این نکته را از یاد نبرید که هر نوع افزایش یا کاهش درجه حرارت بدن نوزاد بسیار مهم است و نباید از کنار آن به راحتی گذشت. از همه مهم تر، هر نوع تب را در نوزاد خودسرانه درمان نکنید.

اگر نوزاد تب دارد، باید در تمامی بدن وی به دنبال عفونت گشت. به همین دلیل پزشکان در هر نوع تبی، از خون، ادرار، ترشحات بند ناف و ... نوزاد نمونه می گیرند و به آزمایشگاه می فرستند. بستری شدن نوزاد در بیمارستان در این شرایط ،امری بسیار حیاتی می باشد، زیرا اگر نوزاد عفونت خونی داشته باشد، در کوتاه ترین زمان وی را از پا درمی آورد.

در بسیاری از موارد، ذات الریه علت تب نوزاد است که در این مواقع، نوزاد علاوه بر تب دچار علایم دیگری است که از مهم ترین آنها می توان به تنفس های صدادار و تند، تو کشیده شدن عضلات بین دنده ای، منقبض شدن عضلات گردنی و خس خس سینه اشاره کرد. اگرچه بیش از نیمی از نوزادان در بدو تولد کاهش دما را تجربه می کنند، اما تکرار این موضوع در روزهای پس از تولد خطرناک است. نوزادان در مقایسه با بالغین به راحتی حرارت بدن خود را از دست می دهند. علت این امر بزرگ تر بودن سر نوزاد در مقایسه با کل بدن و همچنین کم بودن چربی زیر پوست او و بیشتر بودن سطح بدن است. ۷۵ درصد حرارت بدن نوزاد از طریق سر اتلاف می شود. از این رو دمای اتاق نوزاد حتما باید مورد توجه قرار گیرد و بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد تنظیم شود. یکی از علل مهم مرگ نوزادان، کاهش دمای بدن است که "هیپوترمی" گفته می شود. اگرچه بیش از ۵۰ درصد نوزادان در بدو تولد کاهش دما را تجربه می کنند، اما تکرار این موضوع در روزهای پس از تولد خطرناک است. هیپوترمی موجب افزایش سوخت و ساز در بدن نوزاد می شود و نیاز به اکسیژن را بیشتر می کند و این مساله موجب تنگی نفس در نوزاد می گردد. از طرفی عوارض این کاهش دمای بدن، خود را به صورت بی حالی، سردی پوست، اجتناب از شیر خوردن، کاهش تحرک و افزایش خطر عفونت نشان می دهد. در ضمن بالا بودن دمای بدن نوزاد بالاتر از ۳۹ درجه که تب تلقی می شود، از علایم عفونت است و چنانچه با بیقراری یا خوب شیر نخوردن و بی حالی نوزاد همراه باشد، از نشانه های بسیار خطرناک می باشد.
  
 
 
   
منبع:نسل فردا / راسخون

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۲ساعت 19:32  توسط موسی امیری  | 

محبت اساس موفقيت خانواده

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

محبت اساس موفقيت خانواده

اعضاء يك خانواده كه ركن مهم آن زن و شوهر هستند، گذشته از ضرورتهائى كه آنها را دور هم جمع مى كند، بايد از پيوندى مقدس و درونى كه همان محبت و احساس علاقه به يكديگر است ، برخوردار باشند

اخلاق در خانواده : محبت اساس موفقيت خانواده

اعضاء يك خانواده كه ركن مهم آن زن و شوهر هستند، گذشته از ضرورتهائى كه آنها را دور هم جمع مى كند، بايد از پيوندى مقدس و درونى كه همان محبت و احساس علاقه به يكديگر است ، برخوردار باشند.
زن و شوهر نبايد به حكم ضرورت ، با هم زندگى كنند، در هنگام ساختن يك بنا، ميان آجرها هرگز علاقه در كار نيست ، فقط به حكم ضرورت در كنار هم قرار گرفته اند.
ولى در كانون خانواده چطور؟ آيا در زندگى مشترك آنها هم بايد به حكم ضرورتها و ناچاريها با هم باشند؟ مسلما خير، كانون خانواده بايد از بنياد محكمترى كه همان علاقه و محبت است ، برخوردار باشد، حكمت متعاليه حضرت حق ، در يك حسابرسى و نقشه كشى دقيق بهترين فرصت را براى پى ريزى اين بنياد در اوائل ازدواج ايجاد كرده است ، شور و نشاط جوانى ، شهوت و احساس محبت بسيار به همسر در اوائل ازدواج ، فرصت طلائى است كه همراه با پيوند جنسى ، پيوند دو قلب هم انجام گيرد و اين عروس و داماد هستند كه بايد از اين فرصت و بهانه ، نهايت استفاده را بكنند، و با انجام عوامل محبت آن را به گونه اى گسترش دهند كه تا پايان عمر همديگر را دوست و دلسوز هم بدانند.
 

اخلاق در خانواده : فرصت طلائى براى پيوند جاودانه

عروس و داماد بايد توجه داشته باشند آن شور و عشق اوليه ازدواج كه به خاطر مسائل جنسى و تازگى آن موجب علاقه شديد آنها نسبت به يكديگر شده است تا آخر عمر خود بخود باقى نمى ماند، اگر از اين فرصت طلائى براى ايجاد پيوند عميق دوستى و حقيقى ميان خود در ماوراى مسائل جنسى استفاده نكنيد، هنگام رنگ باختن مسائل جنسى ، دچار مسائل عديده اى خواهيد شد كه چه بسا تا آخر عمر دست به گريبان شما خواهد بود.
اين شور و علاقه اگر فقط بر مبناى مسائل جنسى باشد پس از مدتى نه چندان طولانى حساسيت خود را از دست مى دهد و واقعيت زندگى بعد مهم زندگى مى شود، زيرا آن هيجانات و تحريكات شهوى و جذبه هاى اوليه از كار افتاده و آن ميل شديد كاسته شده و كسانى كه موفق شده باشند در آن فرصت محبت خود را در دل يكديگر جا كنند، پشتوانه اى محكم جايگزين آن نموده اند كه تا آخر عمر ضامن اجرائى سعادت آنان خواهد بود. و ما در اين مبحث بر آنيم كه توفيق الهى راههاى ايجاد اين محبت را كه پايه يك زندگى شيرين است جستجو كنيم ، تا بتوانيم اعضاء خانواده را مثل دو دوست در كنارهم داشته باشيم و دوست نداريم كه پس از گذشت مدتى از سر آغاز ازدواج ، وقتى كه واقعيات زندگى نمايان شد و گرد و غبار شهوات كاسته شد، زن و شوهر خود را نسبت به يكديگر بى علاقه ببيند.
زندگى نبايد بگونه باشد كه با هم بسازند، سازش بوى جنگ و سپس تظاهر به صلح از روى ناچارى مى دهد، بايد با هم بجوشند، غمخوار يكديگر باشند، از ديدن يكديگر لذت ببرند، نشاط مى يابد، سرمست مى شود و روحيه مى گيرد - خلاصه دلها بايد با هم باشد نه جسم تنها، آن خانواده اى كه اساس آن بخاطر ناچاريها است زندان است نه خانه ، آن زن و شوهرى كه به خاطر فرزندانشان با هم هستند و مى ترسند اگر جدا شوند فرزندانشان ضايع گردند، خانه آنها اداره است ، ميان زن و شوهر اگر غير از محبت چيز ديگرى سبب اجتماعشان گردد موفق نخواهند بود، و اعضاء خانواده چه زن و چه شوهر به سختى بايد مراقب باشند و اين حقيقت را با تمام وجود درك كنند و بپذيرند كه خانه ، زندان نيست و آنها هم سلولى نيستند، خانه اداره نيست و آنها مثل دو كارمند نيستند، خانه ميدان جنگ نيست و آنها در مقابل دشمن قرار ندارند، اينها هيچ نيست ، خانه كانون گرم صفا و محبت است و در يك كلمه خانه محيط دوستانه زندگى است و ازدواج يك اشتراك و همكارى مقدس براى رسيدن به سعادت مى باشد.

نياز به محبت
 
مسائل و احتياجات زندگى نبايد زن و شوهر را از توجه به نيازهاى يكديگر و شخصيت آنها غافل كند، زوجين بايد دقت كنند، حتى اگر دنبال زندگى شيرين هستند بايد در درجه اول همسر خود را سالم و با نشاط داشته باشند، اگر هزاران وسيله رفاهى فراهم شود اما دل خوش و نشاط نباشد زندگى شيرين نيست .
حتى اگر يكى از طرفين از روى كوته فكرى به فكر سعادت و رفاه خود بيش ‍ از طرف ديگر هم باشد باز بايد كارى كند كه نشاط و سلامتى روحى و جسمى همسر خود را به بهترين وجه فراهم كند، گرچه اساس اين تفكر كه همسر خود را فقط به خاطر بهره ورى و سودجوئى يكطرفه خواستن ، فكرى خام و ابلهانه است .
در اين راستاست كه بايد به شدت مراقب باشند، تا حقيقت هستى و رگ حساس همسر خود كه همان روح و روحيات اوست نه تنها لطمه نخورد كه از نشاط و سلامتى بيشترى برخوردار شود.
همه مى دانيم زندگى مشكلات دارد، موانع و سختيها در راه خواسته هاى به حق يا ناحق موجود است و مهمترين عامل موفقيت در مبارزه با مشكلات ، استقامت و همت و دلگرمى است ، روحيه شخص خود باخته و دلسرد و بى رمق در مقابل كوچكترين حوادث از كاهى كوهى مى سازد، تا چه رسد به كوه مشكلات ، اينجا چه بايد كرد؟ يك همسر شايسته مخصوصا بانوان چه بايد بكنند؟ آيا بايد صرف نظر از مشكلات شوهر و مسائل درونى و بيرونى او، به فكر توقعات خود اگر چه بجا هم هست ، باشند؟ و نه تنها موجب دلگرمى نشده كه روحيه او را خرابتر گردانند؟ هرگز.
در اين موارد بيش از خواسته هاى خود سعى كنيد به فكر همسرتان باشيد، با محبت و ملاطفت و اظهار لطف و صفا و انجام نمودهائى از تواضع و خوش رفتارى ، روح او را آرامش داده و موجب شويد خانه محيط آرام بخشى براى او باشد و شما باعث تجديد قواى روحى و جسمى او باشيد - حالا كه بسيارى از مردم اجتماع بر خلاف دستورات دين و مكتب اهل بيت عليهم السلام و بر خلاف وجدان و عقل خود، گرگ صفتى پيش گرفته اند، و منتظرند با كوچكترين بهانه ، يكديگر را پاره كنند، و همچون گرگها بر سر منافع مادى به جان يكديگر افتاده اند، سعى كنيد كه محيط خانه براى وى جاى امنى باشد به دور از اين جنگ و گريز.

منبع: سایت آوینی

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ساعت 22:55  توسط موسی امیری  | 

خانواده چگونه جایگاهی است

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

خانواده چگونه جایگاهی است

خانواده اولین نماینده جامعه است كه كودك سالهای اولیه عمر خود را در آن می‌گذراند و وظیفه دارد كه نوزاد وابسته، فاقد فرهنگ و لذت جو را به موجودی خودیاور، با فرهنگ و مسئولیت پذیر بار آورد. در این روند كه اجتماعی شدن نام دارد والدین نه تنها در برابر كودك بلكه در برابر جامعه‌ای كه او باید با آن سازش یابد مسئولیت و در صورتی كه نتوانند كودک خود را در جریان رشد با ملاكهای معینی كه هنجار اجتماعی نامیده می‌شود، تطبیق دهند و رهنمودهای عقلی،‌ اجتماعی و اخلاقی را در وی مستقر سازند در انجام وظیفه خود قصور نموده‌اند.
با این حال، نگاهی گذرا به سیر تطورات خانواده، نشان می ‏دهد که این نهاد کهن، در عمر طولانی خود ـ به ویژه در دوران معاصرـ دست خوش چنان تغییراتی شده است که مشکل بتوان تعریفی جامع از آن ارائه داد. از این دیدگاه، تصور قالبی ما از خانواده، که از یک شوهر، همسر و فرزندانشان ترکیب می‏شود، با توجه به ساختار خانواده در سراسر تاریخ بشر، تصور چندان درستی نیست. درآمدی به جامعه شناسی، ص 127 بر این اساس، تعریف خانواده، امری سهل و ممتنع است. سهل است به علت تصور قالبی که از خانواده، حتی در ذهن خواص وجود دارد و آن را ترکیبی از شوهر، همسر و فرزندان می‏پندارد؛ و ممتنع است به سبب گونه‏های بی‏شمار و متفاوتی که قدر مشترک آن ها، تنها اطلاق نام «خانواده» است و جز آن، قدر مشترک دیگری ندارند.

هد‌ف اساسی د‌ین اسلام، تربیت انسان‏ها و تامین سعاد‌ت بشر د‌ر‎ ‎تمام ابعاد‌ وجود‌ی و د‌ر تمام مراحل زند‌گی است. پیامبران الهی به ویژه پیامبر‎ ‎اسلام‏(ص)، برای این هد‌ف مقد‌س مبعوث شد‌ه و د‌ر این راه نهایت‏ سعی خود‌ را مبذول‏‏‎ ‎نمود‌ه‌اند‌ و د‌ر انجام این ماموریت،‏به نیازها، ویژگی‏ها و علایق فطری بشر به عنوان‎ ‎یک اصل مسلم توجه فراوان د‌اشتند‌. به همین جهت د‌ستورات تربیتی اسلام و فرهنگ حیات‎ ‎بخش اهل بیت‏(ع)، د‌قیقا د‌ر راستای پرورش فطری انسان‏ها، تد‌وین شد‌ه است. خد‌اوند‌‎ ‎متعال برای تربیت افراد‌ بشر، کانون پر مهر خانواد‌ه را بهترین محیط تربیتی انسان‎ ‎قرار د‌اد‌ه‌ است. د‌ر این مقاله به بررسی راههای تقویت عواطف اعضای خانواد‌ه، د‌ر پرتو‏‎ ‎سیره و سخنان اهل بیت‏(ع) می ‏پرد‌ازیم.
● راههای تقویت عواطف د‌ر خانواد‌ه
 
۱) ‏گفت وگوهای محبت‏آمیز‏: 
یکی از راههای استحکام بنیان خانواد‌ه، توجه به ارتباط کلامی است. سخنان عاطفی و‏
‎ ‎بهره‏ گیری از کلمات د‌لنشین و خطاب‏های شایسته و محبت‏آمیز، مخاطب را جذب می‏کند‌. خواسته یا ناخواسته از گویند‌ه راضی شد‌ه، و د‌ر د‌لش نوعی احساس محبت نسبت‏ به او ایجاد‌‏‎ ‎می‏شود‌.‏
اگر د‌ر خانواد‌ه‏ای مرد‌ یا زنی با عبارات زیبا و د‌لپذیر همسرش را صد‌ا کند‌، علاوه
‎ ‎بر این که به فرزند‌ان چگونه سخن گفتن را می‏آموزد‌، د‌ر قلب او جایگاه ویژه‏ای خواهد‌‎ ‎یافت. امیرمؤمنان (ع ) می‏فرماید‌: زیبا‎ ‎سخن بگویید‌ تا سخن زیبا بشنوید‌.‏
خطاب‏های ملاطفت‏آمیز و د‌لربا، روح را نوازش د‌اد‌ه و همسر را تحت تاثیر قرار
‎ ‎می‏د‌هد‌. بعضی از عبارات، آن قد‌رزیبا هستند‌که هرگز تا آخرعمر فراموش نمی‌‏شوند‌‏.‏
رسول گرامی اسلام(ص) با توجه به این نکته فرمود‌ند‌: مرد‌ی که به زنش بگوید‌: من ترا د‌وست د‌ارم، [اثر این سخن] ‏
هرگز از د‌ل زن بیرون نمی‌‏رود‌. اساسا مرد‌ و زن مسلمان باید‌ زبان خویش را به سخن‎ ‎نیک عاد‌ت د‌هند‌، زیرا انسان فطرتاًً از عبارت‏های جذاب و پرمهر استقبال می‏کند‌ و نسبت‏‎ ‎به انسان‏های نیکو سخن، د‌ر د‌ل احساس محبت می‏نماید‌.‏ 
۲) صد‌ا کرد‌ن با بهترین نام‏:‏ 
صد‌ا کرد‌ن همسر با نامی که بیشتر د‌وست د‌ارد‌، د‌ر ایجاد‌ انس و الفت د‌ر میان زوجین
‎ ‎تاثیر به سزایی خواهد‌ د‌اشت. پیامبر گرامی اسلام( ص )توصیه فرمود‌ه‌اند‌ که برای افزایش‎ ‎مهر و صفا د‌ر میان مسلمانان، همد‌یگر را با نام زیبا و محترمانه صد‌ا بزنند‌: سه چیز د‌وستی و محبت‏ بین د‌و مسلمان را افزایش‏‎ ‎د‌اد‌ه [و صفا و صمیمیت را د‌ر میان آن‏ها تقویت می‏کند‌.]
الف) هنگام ملاقات، با خوشرویی
‎ ‎و چهره‏ای گشاد‌ه برخورد‌ کند‌.
ب) اگر می‏خواهد‌ د‌ر کنار او بنشیند‌، برایش جا باز کند‌.
ج) ‏
به بهترین نامی که د‌وست د‌ارد‌ او را صد‌ا بزند‌ .
۳) سلام کرد‌ن به همد‌یگر‏:‏
طبق آموزش‏های اسلام، سلام کرد‌ن با صد‌ای رسا و واضح و با آهنگی عاطفی و جذاب‏
‎ ‎موجب تقویت روابط بین زن و شوهر خواهد‌ شد‌. سلام با لحنی عاطفی، کینه‏ها را از بین‎ ‎برد‌ه، روحیه را تقویت کرد‌ه و د‌ل‏ها را به هم نزد‌یک می‏نماید‌. سلام د‌اد‌ن به جمع‏‎ ‎خانواد‌ه و به ویژه زن و شوهر به یکد‌یگر، نشاط آور و فرح ‏بخش است.‏
امام صاد‌ق علیه السلام فرمود‌: وقتی شوهر به
‎ ‎خانه وارد‌ می‏شود‌، باید‌ به اعضای خانواد‌ه (به ویژه همسرش) سلام کند‌.‏
۴) ‏اظهار علاقه و ابراز محبت:‏
زوج جوانی که با هم پیمان زناشویی می‏بند‌ند‌، معمولاً علاقه د‌رونی و عشق‏
‎ ‎پاکی به یکد‌یگر د‌ارند‌. اما آنچه د‌ر اسلام تاکید‌ شد‌ه که بنیان خانواد‌ه را‏‎ ‎تقویت می‏کند‌ و محبت و الفت را میان زوج جوان افزایش می‏د‌هد‌، اظهار و ابراز آن است.
امام صاد‌ق ‏علیه السلام می‏فرماید‌: هرگاه شخصی را د‌وست د‌اشتی، د‌وستی خود‌ را به او اعلام کن، زیرا این عمل‏
‎ ‎انس و الفت را بین شما پاید‌ارتر می‏کند‌‏.‏‎ ‎
۵)‏ د‌لجویی، استقبال، بد‌رقه:‏
خانواد‌ه برای انسان کانون آرامش و راحتی است. مرد‌ی که بیرون ازمنزل با انواع مشکلات
‎ ‎د‌رگیر است و با ناملایمات فراوانی برخورد‌ می‏کند‌، د‌وست د‌ارد‌ هنگام برگشت ‏به خانه‎ ‎کسی از او د‌لجوئی کند‌، حرف د‌لش را بشنود‌ و با سخنان آرام بخش خود‌،مرهم د‌رد‌های‎ ‎انباشته د‌ل او باشد‌. د‌لش می‏خواهد‌ هنگامی که د‌ر منزل را باز می‏کند‌، کسی با چهره‏ای‎ ‎گشاد‌ه، لبی خند‌ان و لحنی عاطفی از او استقبال نمود‌ه و آنچه را که د‌ر د‌ست د‌ارد‌، با‏‎ ‎تکریم از او تحویل بگیرد‌ و این فرد‌ جز همسر صالح و مهربان او فرد‌ د‌یگری نخواهد‌ بود‌‏. د‌ر این صورت چنین زنی از د‌وستان خد‌ا بود‌ه و پاد‌اش بزرگی خواهد‌ د‌اشت‏.‏
‎ ‎مرد‌ی به محضر رسول خد‌ا صلی الله علیه وآله آمد‌ه و عرضه د‌اشت: «یا رسول‏الله! من‎ ‎همسری د‌ارم که هرگاه وارد‌ خانه شوم به استقبالم می‏آید‌ و چون می‏خواهم از منزل‎ ‎بیرون روم مرا بد‌رقه می‏کند‌. هر گاه مرا اند‌وهگین ببیند‌ می‏گوید‌: چه چیز تو را‎ ‎اند‌وهگین کرد‌ه؟ اگر برای مخارج زند‌گی‏ات ناراحتی، مطمئن باش که د‌یگری (خد‌اوند‌) عهد‌ه‎ ‎‏د‌ار آن است و اگر برای آخرت [و گرفتاری‏های قبر و قیامت] غصه می‏خوری، خد‌اوند‌‏‎ ‎اند‌وهت را زیاد‌ کند‌. (و باید‌ چنین باشی.) رسول خد‌ا(ص) فرمود‌ند‌: خد‌اوند‌ [د‌ر روی زمین] کارگزارانی د‌ارد‌ و این زن یکی از آن‏ها است. برای او نصف پاد‌اش شهید‌ است.»‏
علی(‏ع) د‌ر مورد‌ بانوی بانوان و همسر نمونه تاریخ می‏فرماید‌: «به خد‌ا سوگند‌ بعد‌
‎ ‎از ازد‌واج با فاطمه‏(س) بر او خشمگین نشد‌م و او را به کاری مجبور نکرد‌م . و او مرا‎ ‎ناراحت نکرد‌ و هیچگاه با من مخالفت ننمود‌، وقتی به او نگاه می‏کرد‌م تمام غم و‎ ‎اند‌وه‏های د‌لم برطرف می‏شد‌.»‏
۶)‏ همد‌لی د‌ر انتخاب نوع غذا‏:‏
هماهنگی و همد‌لی د‌ر انتخاب نوع غذا از جمله عواملی است که ارتباط زن و شوهر را
‎ ‎تقویت کرد‌ه و بنیان خانواد‌ه را استحکام می‏بخشد‌. اگر زوجین د‌ر مساله غذا و خوراک‎ ‎تفاهم د‌اشته باشند‌ و شرایط همد‌یگر را مراعات کنند‌، بسیاری از مشکلات و اختلافات‎ ‎خانواد‌ه‏ها حل می‏شود‌. اگر مرد‌ غذایی را د‌وست د‌ارد‌ وانتظار د‌ارد‌ که د‌ر منزلش تهیه‎ ‎شود‌، می‏تواند‌ علاوه بر این که لوازم مورد‌ نیاز را تهیه می‏کند‌، همسر خویش را از آن‎ ‎آگاه سازد‌. ولی اگر برای او فرقی نمی‏کند‌، که معمولا هم شوهران مسلمان و متعهد‌ چنین‌‏اند‌ و د‌ر مورد‌ غذای روزانه خویش سخت‏گیری و موشکافی نمی‏کنند‌، د‌ر این صورت از غذای‎ ‎تهیه شد‌ه استفاد‌ه کرد‌ه و با کمال متانت و بزرگواری از همسر هنرمند‌ خویش قد‌رد‌انی و‎ ‎تشکر می‏نماید‌ و با بهانه‏های مختلف زحمات وی را ناد‌ید‌ه نمی‏گیرد‌. رسول اکرم(ص)‏‎ ‎فرمود‌: انسان با ایمان،‎ ‎مطابق میل و خواسته عیالش غذا می‏خورد‌ و خانواد‌ه انسان منافق، مطابق میل و خواسته‎ ‎وی غذا می‏خورند‌‏.‏
د‌ر سیره و روش رسول(ص) آمد‌ه است که آن حضرت هیچگاه د‌ر مورد‌ انتخاب نوع غذا سختگیری‏
‎ ‎نمی‏کرد‌ و با خانواد‌ه‏اش همراه می‏شد‌: «رسول خد‌ا(ص) از هر نوع غذا می‏خورد‌ند‌ و غذایی‎ ‎که خد‌اوند‌ برایش حلال نمود‌ه بود‌،‏ به همراه خانواد‌ه و خد‌متگزارانشان تناول‏‎ ‎می‏کرد‌ند‌.»‏
‏ د‌ر جای د‌یگرپیامبرخد‌ا(ص) فرمود‌ند‌: بهترین زنان شما
‎ ‎زنی است که غذای پاکیزه و د‌لپسند‌ د‌رست کند‌‏.‏‎ ‎
۷)‏ فراهم نمود‌ن مخارج خانواد‌ه‏:‏
مرد‌ به عنوان مد‌یر خانواد‌ه، مسئولیت فراهم کرد‌ن وسائل مورد‌ نیاز از قبیل خوراک و‏
‎ ‎پوشاک و... اعضای خانواد‌ه را برعهد‌ه د‌ارد‌. د‌ر این مورد‌ اگر مرد‌ان با ایمان وظیفه خویش را‎ ‎د‌ر مورد‌ به د‌ست آورد‌ن روزی حلال و پاکیزه به خوبی ‏انجام د‌هند‌، مقامی بس بلند‌، د‌ر‏‎ ‎پیشگاه خد‌اوند‌ متعال کسب خواهند‌ نمود‌.
امام باقر(ع) فرمود‌ند‌: ‏
هر کس د‌ر د‌نیا به د‌نبال روزی حلال برود‌،به قصد‌ این که نیازمند‌ و محتاج د‌یگران‎ ‎نباشد‌ و مخارج زن و فرزند‌ش را تامین نماید‌ و به همسایه‏ها [و همنوعان مستمند‌ خود‌‏]‏‎ ‎یاری رساند‌، چنین فرد‌ی د‌ر روز قیامت ‏با سیمایی [نورانی] مانند‌ ماه شب چهارد‌ه با‎ ‎خد‌اوند‌ ملاقات خواهد‌ کرد‌. و امام صاد‌ق‏(ع) نیز فرمود‌ند‌ مرد‌ تلاشگری که برای تهیه روزی حلال و مشروع برای‎ ‎خانواد‌ه‏اش می‏کوشد‌، مانند‌ مجاهد‌ی است که د‌ر راه خد‌ا جهاد‌ می‏کند‌. امام رضا علیه‎ ‎السلام نیز فرمود‌ند‌: «کسی که از فضل و عنایت پرورد‌گار به د‌نبال روزی حلال می‏رود‌ به‎ ‎اند‌ازه‏ای که مخارج خانواد‌ه خود‌ را تامین کند‌، از رزمند‌ه‏ای که د‌ر راه خد‌اوند‌ متعال‎ ‎جهاد‌ می‏کند‌ پاد‌اش افزونتری د‌ارد‌.»‏
۸)‏ هد‌یه د‌اد‌ن به همسر‏:
احترام به شخصیت افراد‌، د‌ر وجود‌ آنان عشق و محبت می‏آفریند‌.
هد‌یه د‌اد‌ن نوعی
‎ ‎احترام به طرف مقابل محسوب می‏شود‌ و انسانی که هد‌یه را می‏گیرد‌ بی‏اختیار و از روی‎ ‎فطرت خد‌اد‌اد‌ی خویش، مهر و محبت هد‌یه د‌هند‌ه را د‌ر د‌ل خود‌ جای می‏د‌هد‌. 
این نکته د‌ر
‎ ‎روابط زناشویی از اهمیت‏ خاصی برخورد‌ار است و عامل مهمی د‌ر ایجاد‌ انس و الفت و هم‎ ‎گرایی نسبت ‏به زن و مرد‌ به شمار می‏رود‌

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ساعت 22:51  توسط موسی امیری  | 

روشهای پند و اندرز به فرزندان

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

روشهای پند و اندرز به فرزندان

مدرسه براي افراد بيشماري تداعي کننده خاطرات خوب و زيبايي است که در هر سني يادآوري آن ها برايشان لحظات شيريني را مي سازد. آيا به عنوان والدين يک دانش آموز مي دانيد چگونه مي توانيد به فرندانتان در راه کسب علم و دانش بهتر و بيشتر کمک کنيد که در آينده خاطرات زيبا و خوبي از دوران مدرسه اش در ذهن داشته باشد

بتوانم کمکت کنم.» چيزي بيش از کمک به کودک عرضه مي کند. او در حقيقت مي گويد: «اين مهم است که تو بايد خودت آن را انجام بدهي، ليکن من کمک خواهم کرد تا کاري را که بايد انجام دهي، خوب بفهمي.»
2) کودکان را در بحث هاي خانوادگي شرکت دهيد: خانه اي که در آن والدين و کودکان فرصت بيان نظرات خويش را نسبت به اشيا» و موضوعات مورد علاقه خود داشته باشند فرصت مناسبي براي يادگيري به کودکان مي دهد که هيچ مدرسه اي نمي تواند با آن برابري کند، کودک از گفتگوهاي سر غذا، بيش از تمام مدت روز در مدرسه چيز ياد مي گيرد.
3) فرزند خود را در مسير موفقيت قرار دهيد: کودکان نيز مانند بزرگسالان، در اثر موفقيت هاي متناوب به موفقيت خو مي گيرند. آنها به خود اطمينان پيدا کرده و از خويشتن انتظار موفقيت دارند. اينگونه کودکان در مدرسه موفق و در خانه شاد و مسرور هستند. شکست نيز شکست هاي بعدي را به دنبال دارد. کودکان به موفقيت هاي روزانه احتياج دارند. آنها بايد آگاهي يابند که والدينشان از موفقيت آنها اطلاع حاصل کرده و به وجودشان افتخار مي کنند. والدين بايد به کودکان بفهمانند که موفقيت يک روياي دور و غيرقابل دسترس نيست، بلکه موفقيت درزمان حال هم موجود و ممکن است.
4) تمرکز حواس: کودکان بايد حواس خود را متمرکز کنند. هر بار که کودک به تلاش خود براي يافتن پاسخ ادامه دهد، توانايي او فزوني مي يابد. يعني به تفکر مداوم و اصرار در تفکر عادت مي کند. والدين بايد کودکان خود را به اين روش تشويق کنند که هنگام کار، به کار و هنگام بازي به بازي کردن بپردازند. اين روش براي زندگي روش خوبي است.
5) ترس از شکست را کاهش دهيد: وقتي به کودک مسئوليت خيلي زياد بدهيد، نگراني او گسترش مي يابد. اگر مسئوليت خواسته شده از کودک بسيار اندک باشد، کودک وابسته و تابع بار مي آيد. بين اين دو، يک محوطه وسيع و پهناوري وجود دارد که کودکان در آن شاد، موفق و آرام مي باشند. اين همان روابطي است که والدين بايد براي دست يافتن به آن کوشش کنند. والدين دراعمال کنترل وانضباط بايد تا جايي پيش روند که کودکان اخذ تصميم را فرابگيريند. همزمان با اين، کودکان بايد مسئوليت تميزي، نظافت و نگهداري از اتاق و وسائل شخصي خويش را به عهده بگيرند.
6) کمک کنيد تا فرزندان شما مرکز توجه خود را گسترش دهند: انسان هرچه بيشتر بداند، نيازمندي و گرايش او به دانستن بيشتر مي شود. تکميل الگوي ادراک و تفاهم در مغز، سبب کسب لذت شادي مي شود. هرچه دامنه دانش بيشتر باشد، زمينه هاي زيادتري را مي توان به آن اضافه نمود. وقتي فرزند شما عقايد و نظريات را به زبان خود بيان مي کند، او آنها را به الگوي تفکر خود تبديل مي نمايد.
7) استعدادهاي ويژه را تشويق کنيد: اگر کودک به هنر علاقه مند است و تقريبا همه وقت خود را صرف آن مي کند، يا عاشق آثار هنري بوده و خود به خلق آثار هنري مي پردازد، تمام اين علائق و فعاليت ها مفيد هستند. البته تا جايي که به نمرات مدرسه و توانايي تحصيلي اش لطمه اي وارد نشود. در غير اينصورت والدين بايد دست به اقدام بزنند. براي يک دختر و پسر جوان اين امکان وجود دارد که شانس موفقيت خود را در پي کسب چنين تجربه هايي از دست بدهند. نگذاريد که اين اتفاق براي فرزندان شما پيش بيايد. اگر والدين سعي نکنند علاقه اي را که کودک قبلا داشته از بين ببرند، بيشتر موفق خواهد شد. بگذاريد که او علاقه خود را حفظ کند و در همان موقع او را تشويق کنيد تا به موضوعات ديگر نيز علاقه مند گردد. مخصوصا به موضوعات درس مدرسه.
8) خلاقيت و کنجکاوي را تشويق کنيد: کودکان گرايش و ميل پايدار و خاموش نشدني براي خلاقيت، ساختن و اکتشاف دارند. کنجکاوي و خلاقيت در وجود آنها نهفته است و رشد طبيعي آنها بدون وجود اين عوامل و خصوصيات دچار وقفه مي گردد. وقتي کودک تصوير عجيب و غريبي به مادر خود نشان مي دهد، مادر مي گويد: «عجب تصوير قشنگي! راجع به اين برايم صحبت کن.» اين مادر هرگز اين اشتباه را نمي کند که بگويد: « تو يک اسب کشيده اي» درصورتي که ممکن است منظور کودک تصوير کشتي بوده باشد. اگر والدين اين اشتباهات را تکرار کنند، ممکن است کودک سعي خود را در ترسيم نقاشي کنار گذاشته و يا نتيجه کوشش هاي هنري خود را ديگر به مادر نشان ندهد.
9) طريقه برقراري ارتباط را به کودک خود ياد دهيد: کودکان نياز دارند تا در به هم پيوستن نظريات، نيازمندي ها و افکارشان و بيان آنها به صورت کلامي، تمرين کنند. خواندن کتاب، کودک را کمک مي کند تا لغت هاي جديدتري ياد بگيرد و مطالب و اهداف خود را بهتر بازگو کند. در گوش دادن داستان بي پايان کودک صبر و حوصله نشان دهيد. اين همان طريقي است که کودک لغات تازه را ياد مي گيرد. زياد به او تذکر ندهيد(مطالب را در دهان او بگذاريد). کودک بايد ياد بگيرد که در صورت لزوم شخصا مطالب خود را بيان نمايد.
10) از آموزگاران کمک بگيريد: نزديکترين مرجع استفاده از افراد متخصص براي حل مشکلات يادگيري دانش آموزان، آموزگاران و مشاوريني هستند که در مدرسه با فرزند شما کار مي کنند. با کمي نقشه و پيش بيني، اين امکان را به دست خواهيد آورد که بهترين کمک را از آنان بگيريد. در اين راه منتظر پيش آمدن مشکل نشويد. باب آشنايي را باز کنيد.
11) در مسئوليت ها شريک هستيد: در اکثر موارد همکاري در تشريک مساعي پدر و مادر است، که دانش آموزان موفق به وجود مي آورد. گاهي يک پدر ترقي خواه، مادر قدرتمند، عمو يا دائي فهميده و يا حتي يک همسايه و دوست مي تواند آتش اشتياق، موفقيت هاي تحصيلي و آموزشي را در کودکان شعله ور سازد. در اين راه محيط خوبي براي مطالعه به وجود آوريد. تشويق، پشتيباني، پيشنهاد و پاسخ به سوالات، اقداماتي هستند که نبايد فراموش شوند

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ساعت 22:50  توسط موسی امیری  | 

نقش خانواده در بهداشت روانی از دیدگاه قرآن


نقش خانواده در بهداشت روانی از دیدگاه قرآن

مفهوم بهداشت روانی

روان پزشکان فردی را از نظر روانی سالم می دانند که تعادلی میان رفتارها و کنترل او در مواجهه با مشکلات اجتماعی وجود داشته باشد. از این دیدگاه انسان و رفتارهای او در مجموع یک دستگاه در نظر گرفته می شود که براساس کیفیات تأثیر و تأثر متقابل عمل می کند. با این نگاه ملاحظه می شود که چگونه عوامل متنوع زیستی انسان بر عوامل روانی ـ اجتماعی او اثر گذاشته و یا برعکس از آن اثر می پذیرد؛ به سخنی دیگر در بهداشت و تعادل روانی، انسان به تنهایی مطرح نیست بلکه آن چه مورد بحث قرار می گیرد، پدیده هایی است که در اطراف او وجود دارند و بر جمع نظام او تأثیر می گذارند و از آن متأثّر می شوند.

برخی بهداشت روانی را عبارت از پیشگیری از پیدایش بیماری های روانی و سالم سازی محیط روانی و اجتماعی دانسته اند تا افراد جامعه بتوانند با برخورداری از تعادل روانی با عوامل محیط خود رابطه و سازگاری صحیح برقرار کرده تا بتوانند به هدف های اعلای تکامل انسانی برسند.

به سخنی دیگر از آن جایی که انسان ترکیبی از خیر و شر، ماده و معنویت و تن و جان است همواره در حالت کشمکش درونی است. از این رو، هر لحظه در معرض بحران های شخصیتی و خروج از تعادل است. برای حفظ تعادل شخصیتی، قرآن دستورها و آموزه هایی را بیان نموده است که در سایه آن شخصیت انسانی از تعادل لازم برخوردار خواهد شد.

بهداشت روانی عبارت است از ایجاد تعادل شخصیتی در درون، میان آن چه فطرت و غریزه نامیده می شود؛ و در بیرون، میان آن چه تعادل ارتباطی میان فرد و محیط را بر هم می زند.

قرآن تأکید می کند که خداوند آفریدگار انسان از یک غنای ذاتی برخوردار است و انسان به عنوان یک آفریده همواره گرفتار فقر ذاتی است؛(1) از این رو هرگاه به علت عواملی این ارتباط خود را در هر جا نشان ندهد، آن بخش با اختلال مواجه خواهد شد،

هر چند که این اختلال هیچ گاه به نیستی و نابودی نخواهد انجامید ولی در زندگی دنیوی و اخروی دچار تنگنا می شود.

خداوند می فرماید: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَن ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنکًا»(2) هر کس از یاد خدا و ارتباط با او اعراض کند در زندگی دچار تنگنا خواهد شد. این تنگنا عبارت از همه مواردی می شود که انسان را از حالت تعادل شخصیتی بیرون می برد و دچار بحران های جسمی و روحی می نماید. بنابراین تنها با بهره گیری از توحید و یاد خداست که بهداشت روانی و تعادل درونی و بیرونی در انسان پدید خواهد آمد.

راهکارهای قرآنی در

مناسب ترین راه حل مشکل تضاد میان جنبه های جسمانی و روانی انسان، ایجاد

هماهنگی میان آن دو است. به این معنا که انسان در حدود شریعت نیازهای جسمانی خود را ارضا کند و همزمان با آن به ارضای نیازهای روانی خویش نیز بپردازد. اگر انسان در زندگی به میانه روی و اعتدال و دوری از زیاده روی و افراط در ارضای انگیزه های جسمانی و روانی ملتزم باشد، ایجاد هماهنگی میان نیازهای جسم و روح کاملاً امکان پذیر است. خداوند در این باره می فرماید: «وَ ابْتَغِ فِیمَآ ءَاتَیکَ اللَّهُ الدَّارَ الاْءَخِرَةَ وَ لاَ تَنسَ نَصِیبَکَ مِنَ الدُّنْیَا»(3) در آن چه خدا به تو داده سرای آخرت را جستجو کن و بهره ات را از دنیا فراموش مکن.

با برقراری تعادل میان جسم و روح، ماهیت انسان به طور حقیقی و کامل شکل می گیرد. تعادل جسم و روح در شخصیت انسان، نمایانگر توازن عمومی است. هر کس که بخواهد از این تعادل برخوردار باشد باید به آموزه ها و دستورهای قرآن توجه نماید، زیرا نه تنها ایمان به آن گزاره ها و

عمل به آن آموزه ها و دستورها موجب تحقق بهداشت روانی است بلکه بهداشت جسمی بشر و سعادت دنیوی و اخروی او را نیز فراهم می آورد.

از نظر قرآن تعادل شخصیتی و شخصیت بهنجار در صورتی حاصل می آید که جسم و روح در آن متعادل باشد و نیازهای هر یک به خوبی ارضا شود. انسانی که دارای شخصیت بهنجار است، به جسم و سلامت و نیرومندی آن اهمیت می دهد و نیازهای آن را در حدود شرع مقدس روا داشته و برآورده می سازد.

از آن جا که اسلام و قرآن بنیادش بر محوریت توحید است، تعادل شخصیتی و عدم تعادل را بر پایه عقیده به آن ترسیم و تصویر می کند. قرآن مردم را بر این اساس به سه نوع مؤمن، کافر و منافق دسته بندی می نماید. به نظر قرآن مؤمن کسی است که از تعادل شخصیتی برخوردار است و کافر و منافق دچار عدم آن و نابهنجار هستند؛ زیرا به نظر قرآن کفر و نفاق بیماری است که می بایست درمان شوند و در حقیقت این افراد از چنین تعادلی برخوردار نمی باشند. آموزه ها و دستورهای قرآنی در راستای ایجاد تعادل و درمان این بیماری است؛ از این رو قرآن خود را به عنوان دارو و درمانگر معرفی می کند: «وَشِفَآءٌ لِّمَا فِی الصُّدُورِ وَ هُدًی وَ رَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِین»(4)؛ «وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْءَانِ مَا هُوَ شِفَآءٌ وَ رَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِین»(5)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ساعت 22:49  توسط موسی امیری  | 

چگونه سبک زندگی را اسلامی - ایرانی کنیم؟

چگونه سبک زندگی را اسلامی - ایرانی کنیم؟

از واژه سبک زندگی برای توصیف شرایط زندگی انسان استفاده می‌شود و مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها، ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرد. در بیشتر مواقع مجموعه عناصر سبک زندگی در یک‌جا جمع می‌شوند و افراد در یک سبک زندگی مشترک می‌شوند. تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوره طاغوت تلاش‌های دولتمردان در جهت ترویج فرهنگ و مولفه‌های غربی و غربی شدن شیوه و سبک زندگی ایرانیان بود با پیروزی انقلاب اسلامی گرچه سناریوی غربی‌سازی متوقف شد، اما دشمنان اسلام و انقلاب آرام ننشستند و تهاجم فرهنگی به انحای مختلف صورت گرفت که تجمل گرایی، مصرف زدگی و فردگرایی برخی از مظاهر آن محسوب می‌شود

در این شرایط و با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری با طرح مفهوم «سبک زندگی اسلامی ایرانی» و در قالب 20 پرسش به مسائلی نظیر خانواده، ازدواج، نوع مسکن، نوع لباس، الگوی مصرف، تفریحات، کسب و کار و رفتارهای فردی و اجتماعی در محیط‌های مختلف و ... اشاره کردند و تاکید داشتند: در واقع سبک زندگی به همه مسائلی بر می گردد که متن زندگی انسان را شکل می دهند. سبکی که به گفته مینو اصلانی- رییس بسیج جامعه زنان کشور مهم، ضروری و بسیار گسترده‌ است و ابعاد مختلفی دارد و از موضوعات اقتصادی گرفته تا رفتارهای اجتماعی حتی حوزه سلامت و خانواده را دربر می‌گیرد.
 

به گزارش خبرنگار«زنان» ایسنا، مینو اصلانی با اشاره به ضرورت تبیین سبک زندگی اسلامی ایرانی می‌گوید: به منظور انجام فعالیت‌های فرهنگی برای نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی ایرانی، لازم است ابتدا این سبک زندگی تبیین شود. برای دستیابی به این هدف باید پژوهش‌های راهبردی انجام و چیستی سبک زندگی اسلامی و ایرانی و ابعاد آن مشخص شود. البته این کار، مشکل نیست چون منابع غنی اسلامی و روایی، قرآن و نهج‌البلاغه در اختیار ماست.

 

به گفته او سبک زندگی اسلامی ایرانی را می‌توان در سه بخش توضیح داد که شامل رابطه انسان با خود، رابطه انسان با خدا و رابطه او با مردم می‌شود و اگربه هر کدام از این بخش‌ها بپردازیم و بر مبنای آموزه‌های دینی و قرآنی و اقتضائات ملی آنها را تعریف کنیم، می‌توانیم به تعریف مشخصی درباره سبک زندگی اسلامی ایرانی برسیم.

 

برای تغییر سبک زندگی، لازم است سبک رفتاری نیز تغییر کند

 زهرا سجادی - معاون امور خانواده مرکز زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری- نیز در گفت‌وگو با ایسنا معتقد است که به منظور تغییر سبک زندگی تنها نمی‌توان با رویکرد علمی عمل کرد؛ بلکه لازم است سبک رفتاری نیز تغییر کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ساعت 22:47  توسط موسی امیری  | 

فراغت و تفریحات: ويژگي تفريح در اسلام

فراغت و تفریحات: ويژگي تفريح در اسلام

 

تفريح و تفرّج از جمله مؤلفه هايي است که از گذشته تا به امروز از نظر معنا و محتوا تغييرات بسياري کرده است. گفتگو درباره اين مقوله مهم و چگونگي و چيستي آن کمک خواهد کرد تا اوقات مفرّح و شاداب تري را داشته باشيم. در اين نوشتار به بررسي اين موضوع خواهيم پرداخت.

ميل به تنوع در ذات

تفريح و سرگرمي در زندگي بشر يک ضرورت حياتي است که در کودکي به صورت «بازي» انجام مي شود و در بزرگسالي به اعتبار تفاوت تربيت هاي خانوادگي و شرايط محيط اجتاعي به شکل هاي مختلفي تحقق مي پذيرد.

ميل به تفريح يک خواهش طبيعي است که با سرشت انسان آميخته شده و از آغاز زندگي تا پايان عمر همواره ثابت و پايدار است. به وسيله تفريح نياز جسم و روح برآورده مي شود و لذت آن مايه خشنودي و آرامش خاطر مي گردد.

امام علي عليه السلام مي فرمايند: السرور يبسط النّفس و يُشيرُ النّشاط؛ فرح و شادماني باعث بهجت و انبساط روح و مايه تهييج و جد و نشاط است.

 

اهميت تفريح

سرگرمي و تفريح، انسان را از ملالت کارهاي يکنواخت و خسته کننده زندگي خلاص مي کند و براي مدت کوتاهي بار سنگين مسئوليت و مشغله هاي فکري را مي زدايد. به همين خاطر تفريح براي استراحت بدن و جبران خستگي هاي ناشي از کار يک نياز اساسي و اجتناب ناپذير است. از اين رو در دستورات ديني توصيه اکيد به پرداختن به تفريح و سرگرمي شده است. زيرا در آئين مقدس اسلام تمايل به تفريح مانند ساير خواهش هاي طبيعي بشر مورد توجه واقع شده و به شايستگي ارضاء مي شود.

براساس آنچه از روايات و آموزه هاي ديني برمي آيد تفريحات سالم و سرگرمي ها بخشي از ساعات انسان را پر مي کنند مطلوب آن است که اين تفريحات اولاً مشروع از نظر ديني باشند و ثانياً از آنها براي کسب انرژي و تجديد قوا براي انجام ساير وظايف دنيوي و اخروي بهره مند شد. از اين رو تفريحات را پس از تأمين معاش و خلوت با پروردگار و انجام وظايف اجتماعي مطلوب مي شمارند.

امام رضا (عليه السلام) فرمودند: إجعلوا لانفسکم حظّاً من الدنيا باعطائها ماتشتهي من الحلال و ما «تُثلم المُروّه و لاسرف فيه و استعينوا بذلک علي امور الدنيا؛ از لذائذ دنيوي نصيبي براي کاميابي خويش قرار دهيد و تمنيات دل را از راههاي مشروع برآوريد، مراقبت کنيد در اين کار به مردانگي و شرافتان آسيب نرسد و دچار اسراف و تندروي نشويد. تفريح و سرگرمي لذت بخش شما را در ادامه زندگي ياري مي کند و با کمک آن بهتر به امور دنيايي خويش موفق خواهيد شد.

موضوع تفريح و سرگرمي در زندگي از چنان اهميتي برخوردار است که در برخي از روايات دست يافتن به لذائذ مشروع در رديف امور مربوط به معاش و معاد قرار گرفته و خاطر نشان شده است که مسلمان شايسته قسمتي از وقت خود را به جلب لذت هاي مباح اختصاص مي دهد و موجبات بهجت و انبساط خود را فراهم مي سازد و براي انجام وظايف ديني و دنيوي آماده مي شود. امام رضا عليه السلام مي فرمايند: کوشش کنيد اوقات روز شما چهار ساعت باشد. ساعتي براي عبادت و خلوت با خدا، ساعتي براي تأمين معاش، ساعتي براي آميزش و مصاحبت برادران مورد اعتماد و کساني که شما را به عيوبتان واقف مي سازند و در باطن نسبت به شما خلوص و صفا دارند و ساعتي را به تفريحات و لذائذ خود اختصاص دهيد و از مسرّت و نشاط ساعت تفريح نيروي انجام وظايف ساعات ديگر را تأمين نماييد.


تفريح از ديروز تا امروز

براساس آنچه از روايات و آموزه هاي ديني برمي آيد تفريحات سالم و سرگرمي ها بخشي از ساعات انسان را پر مي کنند مطلوب آن است که اين تفريحات اولاً مشروع از نظر ديني باشند و ثانياً از آنها براي کسب انرژي و تجديد قوا براي انجام ساير وظايف دنيوي و اخروي بهره مند شد. از اين رو تفريحات را پس از تأمين معاش و خلوت با پروردگار و انجام وظايف اجتماعي مطلوب مي شمارند.

امام رضا عليه السلام مي فرمايند: کوشش کنيد اوقات روز شما چهار ساعت باشد. ساعتي براي عبادت و خلوت با خدا، ساعتي براي تأمين معاش، ساعتي براي آميزش و مصاحبت برادران مورد اعتماد و کساني که شما را به عيوبتان واقف مي سازند و در باطن نسبت به شما خلوص و صفا دارند و ساعتي را به تفريحات و لذائذ خود اختصاص دهيد و از مسرّت و نشاط ساعت تفريح نيروي انجام وظايف ساعات ديگر را تأمين نماييد.

اکنون با پيشرفت علم و تکنولوژي مشاهده مي شود که در بسياري از موارد ماشين ها جايگزين نيروي انساني شده اند و کارهايي را که ديروز بوسيله دست و قوت بازو و صرف نيروي کارگر انجام مي شد امروز بوسيله ماشين انجام مي شود و از اين رو ساعات فراغت مردم بيشتر شده است.

در واقع، در گذشته نقطه اصلي و هدف اساسي زندگي اجتماعي در نظر مردم کار و فعاليت بود و تفريح و تفرج را يک امر فرعي و غيرضروري مي شناختند. در حالي که در دنياي کنوني تفريح و تفرّج و جلب لذت نقطه اصلي و هدف اساسي زندگي بسياري از مردم شده است و چند ساعت کار وسيله اي است که در مواقع فراغت به تفريح بهتري دست يابند!


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ساعت 22:44  توسط موسی امیری  | 

ويژگى‌هاى خانواده برتر در اسلام

ويژگى‌هاى خانواده برتر در اسلام

اسـلام، در روش تـربـيـتـى خـود، انـسان‌ها را به الگوها، ايده آل‌ها و نمونه‌هاى برتر تـوجـه مـى‌دهـد. تاثير الگوهـا در ساخته شدن فرد و اجتماع بركسى پوشيده نيست. خـانـواده، كـوچـك‌تـريـن واحـد اجـتـمـاعـى اسـت كـه سـلول اوليـه آن را زن و شـوهـر تـشـكـيـل مـى‌دهـنـد. الگـوى اسـلام بـراى خـانـواده ايـده آل كـدام است؟ اسلام چه خانواده‌اى را برتر مى شمارد؟ خانواده برتر از نظر اسلام چه ويژگي‌هايى دارد؟ و...

خـانـواده ، كـانـونـى است مقدس كه در سايه پيوند زناشويى دو انسان از دو جنس مخالف پـايـه گـذارى شـده و بـا پـيـدايـش و تـوليـد فـرزنـدان كامل تر مى شود. به عقيده صاحبنظران ، خانواده از نـخـسـتـين نظامهاى نهادى عمومى و جهانى است كه براى رفع نيازمندي‌هاى حياتى و عاطفى انـسـان و بـقـاى جامعه ضرورت تام شريفه ((وَاجعَلنا لِلمُتّقينَ اِماما)) (فرقان : 74)، آرمانى است كه خانواده‌هاى اسلامى بايد آن را عينيت بخشند و صلاحيت الگويى اسلام را براى تربيت شايستگان و خانواده هاى برتر براى جهانيان به اثبات برسانند.

خانواده برتر

در اسلام بـراى تـشـكيل خـانـواده ، استانداردهايى معرفى شده است . هرقدر اركان تـشكيل دهنده خانواده با آن استانداردها منطبق باشند به همان مقدار از شايستگى و برترى بـرخـوردار خـواهـنـد بـود. در روايات ، ويژگي‌هاى فراوان براى شايسته ترين زنان و مردان بيان شده است و در سيره معصومين (ع ) نيز ارشاداتى وجود دارد كه مى توان از آنها خـانـواده هـاى بـرتـر و شـايـسـتـه را شـنـاخـت . از ايـن رو، بـه طـور اجـمـال مـى توان گفت خانواده برتر از نظر اسلام ، آن است كه اركان آن شايسته و منطبق بـا اسـتـانـداردهـاى اسـلامـى باشد، مناسبات و روابطى منطبق با آموزه هاى دينى بر آنها حـاكـم بـاشـد، خـروجـى آن انـسـانـهـايـى شـايـسـتـه ومـوثـر در سـاخـته شدن جامعه ايده آل اسـلامـى بـاشـد. وامـا مـلاك بـرتـرى ، از نـظـر اسـلام ، مـال و ثروت و مانند آن نيست كه كسى به آنها ببالد و بگويد: ((نَحنُ اَكثرُ اَموالاً وَاَولادا)) (سباء: 35). از اين رو، اگر خانواده اى را برخوردار يافيتد نبايد شگفت زده شويد ((فَلا تـُعـجِبُكَ اَموالُهم وَلا اَولادُهُم )) (توبه : 55) زور وقوت مادى نيز معيار برترى نيست كه كسى در ارزيابى افراد در خانواده ها بگويد: ((كانواُ اَشَدَّ مِنكُم قُوّةً)) (توبه :9) چنانكه برخوردارى از قوم و قبيله و عشيره ، جاه و مقام وشهرت نيز ملاك برترى نیست . 
بـرتـرى خـانـواده بـه انـطـباق آن با استانداردهاى اسلامى و برخوردارى از ويژگيهاى ارزشـى و فـضـيـلتـهـاست . هر خانواده اى از آن استانداردها بهره مند باشد برتر است . بـنـابـرايـن ، مـنـظـور از بـرتـرى خـانـواده ، بـرتـرى در فـضـايـل انـسانى و ارزشهاى اسلامى است كه برخى از آنها باعنوان ويژگيهاى خانواده برتر خواهد آمد.

خانواده برتر در قرآن

قرآن كريم بهترين الگوها را براى شناسايى خانواده برتر به جهانيان معرفى كرده است . خاندان حضرت ابراهيم (ع ) از آن جمله است . در آيه اى از قرآن كريم مى خوانيم : 
اِنَّ اللهَ اصـطـَفـى ادَمَ وَ آلَ ابـراهـيـمَ و آلَ عـِمـرانَ عـَلَى العـالَمـيـن . (آل عمران : 33)
 
اخـلاقـى ، در شـوهـردارى ، خـانـه دارى و تـربيت فرزند نمونه است . همسر ديگرش نيز نمونه بود. ثمره زندگى حضرت ابراهيم (ع ) بِغلام حليم ... وَبَشَّرناهُ بِاِسحاقَ نَبيّا مِنَ الصّالحين )) (صافات : 100 و 101 و 112)
 
ابراهيم (ع ) پدر اين چنين فرزندانى است و دو همسر او نيز مادران فرزندانى اين گونه انـد. هـر كـدام از آن دو در پـرورش ‍ فـرزنـد چـه مـرارتهايى كشيدند و چه آثارى از خود بـرجـاى گذاشتند؛ حضرت ابراهيم (ع ) همسرش هاجر را به همراه فرزند خردسالش به سـرزمـيـنـى بـى آب و عـلف آورد: ((رَبَّنـا اِنـّى اَسكَنتُ مِنْ ذُرّيّتى بِوادٍ غَيرِ ذِى زَرعٍ عِندَ بـَيـتـِكَ الُمـحـَرِّمِ لِيُقِيمُوا الصَّلوةَ فَاجعَلْ اَفئِدَةً مِنَ النّاسِ تَهوِى اِلَيهِم ...)) (ابراهيم : 37)
 
هـنـگـامـى كـه فرشته هاى الهى نزد حضرت ابراهيم (ع ) آمدند و تولد حضرت اسحاق را بـه او بـشارت دادند همسر اولش ‍ (ساره ) نيز در آنجا حاضر و ايستاده بود، تبسمى بر لب داشت و ناظر بر اين جريان بود؛ ترجمه آيه 71ـ73 سوره هود چنين است :
 
و زن او ايستاده بود. خنديد. پس وى را به اسحاق و از پى اسحاق به يعقوب مژده داديم . (هـمـسـر ابـراهـيم ) گفت : اى واى برمن ، آيا فرزند آورم با آنكه من پيرزنم و اين شوهرم پيرمرد است ؟ واقعا اين چيز عجيبى است . گفتند: آيا از كار خدا تعجب مى كنى ؟ رحمت خدا و بركات او بر شما خاندان (رسالت ) باد، بى گمان ، او ستوده اى بزرگوار است .
 
اين آيات افزون بر معرفى حضرت ابراهيم (ع ) برجستگيهاى اخلاقى و معنوى همسران آن حضرت را نيز تبيين مى كنند.
 
قـرآن كـريـم خـانـواده حـضـرت مـريـم (ع ) را نـيـز بـرتـر دانـسـتـه و از آن بـه ((آل عـمـران )) ياد مى كند. حضرت مريم (ع ) و پدر و مادرش عمرانى كه پدر موسى (ع ) است ؛ زيرا عمرانى كه پدر موسى (ع ) است اصلا نامش در قرآن نيامده است .
 
در اين خانواده برتر دو بانو يعنى حضرت مريم و مادرش به عنوان صفوه و برگزيده الهـى بـه جـهـانـيـان مـعـرفـى شده اند. حضرت مريم با آن همه كمالاتى كه قرآن كريم گـوشـه هـايـى از آن را ذكـر كرده ، دست پرورده مادرى نمونه است كه او را به پناه خدا سـپـرد، خـدا هم به او پناهندگى داد. آن پناه خواستن نيز در كنار محراب عبادت بود و به استجابت رسيد.
 
قرآن كريم داستانش را در سوره آل عمران آيات 35ـ37 چنين ترسيم كرده است :


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ساعت 22:42  توسط موسی امیری  | 

وظایف مرد در خانه

سلام همان گونه كه در واگذارى هر مسئولیتى، بر صلاحیت فكرى و اخلاقى فرد مسئول تأكید دارد، در مسأله سپردن ریاست خانواده هم به مرد تأكیدات، تمهیدات و حتى تهدیداتى دارد، كه او را بر صراط مستقیم و مرز عدالت قرار دهد. بنابراین اگر مى فرماید: «الرجال قوامون على النساء»؛ مردان سرپرست زنانند (نساء/34) و مردان را كارگزاران و قوام و كسانى كه كمر همت بر امور خانواده بسته اند معرفى مى نماید، در كنارش با دعوتهاى لطیفى چون «كونوا قوامین بالقسط»؛ اى كسانى كه ایمان آورده اید! برپا كنندگان عدل و داد باشید (نساء/135) و یا «عاشروهن بالمعروف»؛ و با آنها خوشرفتارى كنید (نساء/19) و یا «لا تضاروهن لتضیقوا علیهن»؛ در حد توان خود، آنان را (تا سر آمد عده شان ) در همان جا كه خود ساكنید سكونت دهید و به آنها آسیب و زیان نرسانید تا عرصه را بر آنان تنگ كنید (طلاق/6) و یا«وأتمروا بینكم بالمعروف»؛ و (درباره ى فرزند) به شایستگى میان خود به مشورت و توافق برسید (طلاق/6) و «قل امر ربى بالقسط»؛ بگو: پروردگارم به انصاف فرمان داده است (اعراف/29) آنان را به بسط عدالت و معاشرت احسن و بر حذر بودن از هر گونه اضرار و تعدى، فرا مى خواند، و بر سازش بر اساس معروف، و رفتار شایسته نسبت به بندگان خدا كه به سبب همسرى و فرزندى در كفالت او هستند، تأكید و سفارش فراوان مى نماید. از آنجا كه احكام، تابع مصالح و مفاسد است خداى حكیم بدون رعایت مصالح، امور خانواده را به مرد واگذار نمى كند، در تقسیم بندى وظایف پدر در كانون خانه و خانواده پیوسته در جایگاه نوعى قضاوت و شهادت است، بنابراین بیش از هر كس به رعایت عدالت و تقوى سزاوارتر مى باشد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 21:38  توسط موسی امیری  | 

وظایف زن و شوهر در برابر يكديگر چيست؟ وظایفی که زن در قبال شوهر خودش دارد عبارتند از: الف. عدم خرو


وظایفی که زن در قبال شوهر خودش دارد عبارتند از:
الف. عدم خروج از منزل مگر به اذن شوهر؛
ب. زن باید خود را براى هر لذتى که همسرش مى خواهد تسلیم نماید و بدون عذر شرعى از نزدیکى او جلوگیرى نکند؛[1]
ج. پاک کردن خود از هر چیزى که باعث دور کردن شوهر از تمتعات جنسى است؛[2]
د. عدم جواز صدقه دادن ، نذر کردن مگر به اذن شوهر ( از مال شوهر- در نذر و صدقه از مال خودش آزاد هست).[3]
اگـر خـانـمـى مـطمئن باشد شوهرش با خروج از خانه او رضایت دارد مى تـوانـد از خـانـه خـارج شود، اگر چه از شوهر اجازه نگیرد. بنابراین مواردى که معمولا شوهر به زن اجازه مى دهد، مانند خروج براى کار یا خرید یا صله رحم با افراد خاصى و… زن مى تواند از منزل خارج شود. البته باید توجه داشت مواردى که زن شک دارد که شوهر اجازه مى دهد یا نه، حق ندارد بدون اذن شوهر از خانه خارج شود.
س . آیا زن مى تواند بدون اجازه شوهر به مسجد یا نماز جمعه یا به طور کلى به مجالس مذهبى برود؟
ج. اگر فرا گرفتن احکام شرعیه متوقف بر خارج شدن از خانه باشد، مى تواند خارج شود.[4]اگر شوهر رضایت نداشته باشد، بیرون رفتن حرام ا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 21:37  توسط موسی امیری  | 

وظایف اخلاقی مردان در خانواده

مسوول بودن مرد

مسوول بودن مرد در مقابل همسر

ایجاد آسایش و توجه به نیازهای خانواده

مهم بودن زن برای مرد

عفّت زبان

سخاوت


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 21:35  توسط موسی امیری  | 

وظایف اخلاقی مرد در خانواده

وظایف اخلاقی مردان در خانواده

در نظام خانواده ، هر يک از اعضاء جايگاه خاص خود را دارند که با جايگاه ديگري متفاوت است. به اين معني که هر کدام از اين سه جايگاه مرد - جايگاه زن - جايگاه فرزند  ويژگيهايي خاص خود را دارد که با ويژگيهاي دو جايگاه ديگر فرق مي کند. شناخت جايگاه هر يک از اعضاء خانواده ، مي تواند ما را در شناخت آن عضو و برقراري بهتر ارتباط با آن عضو خانواده و در نتيجه سلامت نظام خانواده و تحقق اهداف آن ياري نمايد. در این فصل پاره ای از وظایف اخلاقی مردان ودر فصول بعدی وظایف اخلاقی سایر اعضائ در نظام خانواده مورد بررسی و تجزیه وتحلیل قرار می گیرد .

مسوول بودن مرد

مسؤ وليت مرد از اهميّت خاصّى برخوردار است ، زيرا وى عهده دار
سـرپـرسـتـى خـانـواده اسـت و در نـتـيـجـه در بـرابـر هـمـه مـسـائل و مـشـكـلات فـكـرى ، روحـى ، اخـلاقـى و اقـتـصـادى هـمـسـر و فـرزنـدان خـود مـسـؤ ول اسـت و طـفره رفتن و شانه خالى كردن از زير بار اين مسؤ وليتها و بى تفاوتى نسبت به آنها آفت بزرگى براى زندگى خانوادگى محسوب مى شود.
غـفـلت از شـنـاخت مسؤ وليتهاى گوناگون خانوادگى ، آثار زيانبار بسيارى در پى دارد و در نـهـايـت ، مـوجـب پـشـيـمـانـى و حـسـرت انسان خواهد شد. بدين جهت ، ضرورت دارد كه هر انسان پـيـوسـتـه دربـاره مـسـؤ وليـتـهـاى خـانـوادگـى خـود بـيـنـديـشـد و بـا شـنـاخـت كامل به انجام دقيق آنها همّت گمارد

مسوول بودن مرد در مقابل همسر

همسرداری برای مرد کار آسانی نیست ‏بلکه رموزی دارد که هر کس کاملا بدانها آشنا باشد میتواند همسرش را مطابق دلخواه به صورت یک بانوی ایده‏آل ‏بلکه فرشته رحمت درآورد.

زن و شوهر دو رکن بزرگ خانواده هستند لیکن مرد بدان جهت که‏آفرینش ویژه‏ای دارد و از جنبه تعقلات قوی‏تر است رکن ومسوول خانواده محسوب میشود.

خداوند مرد را به عنوان قیم و سرپرست‏خانواده شناخته‏در قرآن کریم میفرماید: مردها سرپرست زنان میباشند، زیرا خدا بعض ‏کسان را بر بعض دیگر برتری داده است. 1

چون بدین مقام شناخته شده طبعا وظائف سنگین‏تر و دشوارتری‏هم خواهد داشت. اوست که میتواند با تدبیرات عاقلانه خویش خانواده را به بهترین‏وجه اداره کند و اسباب خوشبختی و سعادت آنان را فراهم سازد و محیط خانه را همانند بهشت‏برین مرتب و منظم گرداند، و همسرش را به صورت‏فرشته‏ای در آورد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:مرد سرپرست‏خانواده‏است و هر سرپرستی نسبت ‏به زیردستانش مسؤولیت دارد.2

 امیر المومنین علیه السلام در حدیثی کوتاه ، درس بزرگی را به مردان جامعه می آموزند ، ایشان  می فرمایند: "فانّ المراة ریحانة و لیست بقهرمانه " زن  گل است نه قهرمان

این تعبیر زیبا و لطیف به مردان و شوهران می آموزد چگونه با زن که به مانند گل است باید رفتار کرد.

 در واقع آنچه انتظار می رود بر


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 21:34  توسط موسی امیری  | 

وظایف اخلاقی زن در خانه

وظايف اخلاقی زن در خانواده

 زن به دليل نقش خاصي که در دستگاه خلقت بر عهده دارد، به سرمايه هاي دروني بس گران بهايي مجهز است که جامعه بشري در رشد خود نيازمند اين ارزش ها است. يکي از اين سرمايه هاي دروني عاطفه است که در طول تاريخ و در تمامي اجتماعات نمودهاي بسيار شکوهمندي داشته است. اين ميل دروني اگر چه در همه انسان ها کم و بيش وجود دارد اما بهره زن از اين عطيه الهي بيشتر است. اين ميل مقدس از يک سو زنان را براي همه نوع فداکاري، جهت زندگي و همسری آماده مي کند و همچون شمع فروزاني محفل خانواده را روشن مي سازد; از سويي ديگر، زحمات طاقت فرساي پرورش نسلي را بر عهده دارد. به بيان ديگر: جامعه  سالم نيازمند داشتن خانواده هاي سالم است و سعادت و سلامت هر جامعه در خانواده ها پي ريزي مي شود و شمع فروزان محفل خانواده زن است. آنان هستند که با آکنده ساختن کانون خانواده از انس و صفا و الفت مي توانند فضاي فکري، فرهنگي، ديني و گفت وگو هاي سياسي و اجتماعي را نوراني کنند و عملا درس مهر و صفا و از خود گذشتگي را از طريق فرزندان و همسران خويش به آيندگان بياموزند.

چنان  که در تنظيم صحيح اقتصاد خانواده مي تواند تاثير به سزايي داشته باشد و با تدبير و برنامه ريزي عاقلانه مرد را در تامين هزينه و مخارج زندگي ياري رساند و به اين وسيله الگوي مناسبي براي فرزندان خود باشد.

با نگاهی به آیات و روایات در می یابیم  جایگاه و مقام زن در خانواده ازدیدگاه اسلام از  اهمیت خاصی برخوردار است تا آنجا که جهاد زن در میدان زندگی ، نیکو همسرداری کردن  معرفی می شود . همسرداری نیکو توسط زن تنها یک نقش نیست بلکه یک هنر است، هنری که اگر زن آن را هنرمندانه در صحنه زندگی به اجرا بگذارد ، به ایفای بهتر نقش  مرد در جامعه کمک می کند.

اگر زنان جامعه  بدانند که پایگاه اصلی خدمت و انجام وظیفه شان خانه است و دیگر وظایف در راستای این مسئولیت مهم و خطیر تعریف شده است، محیط خانه ها گرم، روشن و پرمهر خواهد شد و روشنی و گرمای هر خانه پیشرفت جامعه را تضمین خواهد کرد. متأسفانه در جامعه به جای تجلیل از زنان موفق در خانه و خانواده به نقش و جایگاه زنان در جامعه و موفقیت شان در مشاغل اجتماعی بیشتر اهمیت داده می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 21:34  توسط موسی امیری  | 

وظایف اخلاقی زن در خانواده

وظايف اخلاقی زن در خانواده

1- درس مهر و صفا و از خود گذشتگي را از طريق فرزندان و همسران خويش به آيندگان بياموزند.

2-  جهاد زن در میدان زندگی ، نیکو همسرداری کردن  معرفی می شود .

3-  یک زن مسلمان به همسرش به عنوان یک دوست نگاه می کند و خود او اولین کسی است که شرایط  یک زندگی اداری و خشک را تغییر داده  و صمیمیت و محبت را جایگزین آن می سازد

4-  توجه به ظرايف روحيات همسر           5-   تواضع در برابر همسر          6-    پرهيز از تقاضاي نامقدور 

7-    برانگيختن نقاط قوت رفتاري در شوهر

8-    مهمترين وظيفه زن خانه داري است و زن نبايد هيچ مسووليت و کاري را بر اين وظيفه مقدم بدارد، ادامه تحصيل و کار در خارج از خانه نبايد وظيفه اصلي زن که خانه داري و شوهرداري است تحت الشعاع قرار دهد

مهمترین فضائل اخلاقی زنان:

 الف :فضائل اخلاقی زن به عنوان زن 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 21:31  توسط موسی امیری  | 

ارزش پدر و مادر و رعایت حقوق آنان

ارزش پدر و مادر و رعایت حقوق آنان

1-مسائلی از این دست که بیان گردید کم و بیش در جامعه ما و جوامع مشابه پیدا می شود که در این مواقع با همه سختی هایی که دارد باید منطق را بر احساس غلبه داد و دنبال راه حل مؤثر و جدی با کمترین هزینه ممکن شد.

 نهاد خانواده نهادی مقدس است که نباید جز در موارد ضرورت اختلافات خود را به بیرون از این نهاد بکشانیم بلکه تا سر حد امکان در اندرون خانه و با گفتگو و مشورت و مهربانی و آرامش و حفظ حرمتها آن مشکلات را حل کرد و از بحرانی شدن آن به شدت پرهیز کرد

 و اگر احیاناً بحرانی شد نباید بر بحران افزود بلکه باید این بحران را با دقت و حوصله مهار کرد بعضی از راههای مهار بحران گذشت و ایثار از حقوق خود و پذیرا شدن بعضی از سختیها و تحمل کردن بعضی از ناملایمات است که ظرفیتها در این میدان متفاوت می باشند البته باید توجه داشت که در همه این مراحل نباید توکل را به مقلب القلوب و محول الأحوال و استمداد جستن از اولیاء الهی را فراموش کرد و هم مراجعه به متخصصین فن و مشاوره کردن با آنان امری ضروری و لازم است.

2-قرآن کریم در چند جا احسان به والدین را مقارن با عبادت پروردگار عالم قرار داده است مانند سوره اسراء آیه 23 و در همین آیه می فرماید[i]که به پدر و مادر حتی (اف) هم نگویید و امام صادق(ع) فرمود اگر خداوند کلمه ای را آسان تر از (اف) می داشت همان را نیز نهی می کرد[ii] و نازلترین مرحله نافرمانی به پدر و مادر این است که به آنها نگاه به تندی و خشونت نمایی. به هر تقدیر در آثار و متون دینی عاق والدین بسیار سرزنش شده است و آثاری مانند نپذیرفته شدن اعمال آدمی و محرومیت از رحمتخداوند در دنیا و آخرت مورد تأکید قرار گرفته است.

3-آدمی مجبور نیست که روش خود را به هر قیمتی ادامه دهد می توانید با تواضع به درگاه خداوند راه چاره را طلب کنید و متواضعانه سراغ پدر و مادر رفته و ناملایمات را پذیرا شد و از آنان عذرخواهی کنید و البته این مسیر یک گام می طلبد و آن گام نهادن بر نفس خویشتن است که بسیار گران و سنگین است

اگر احیاناً پدر و مادر شما پذیرفتند و عذر شما (و لو این که در واقع حق با شما باشد) را پذیرا شدند ان شاء الله توبه شما مقبول و مراد شما محصول است و اگر پذیرا نشدند ان شاء الله توبه شما مقبول و عذر شما نیز به درگاه خداوند مقبول است و در هر صورت از عنوان عاق والدین خارج خواهید شد.

4-مطمئن باشید پدر و مادر هر چند هم دارای سوء خلق و بدی سلوک باشند در کانون وجود خود و سینه پاک خود چنان مهر فرزند را سرشته اند که هرگز نفرت جدی به آنان را در خود جای نمی دهند و هیچ محبتی خالصتر از محبت پدر و خصوصاً مادر پیدا شدنی نیست اگر دوست آدمی او را می خواهد چون در این دوستی منافعی را لحاظ می کند و اگر همسر آدمی به او علاقه می ورزد چون نفع خود را مدّ نظر دارد ولی مادر فرزند را دوست دارد چون فرزند اوست و هیچ تعلق خاطر دیگری رجحان بر این محبت در نهاد او ندارد و پدر هم این گونه است و این سرمایه بزرگی است که خداوند در فطرت و غریزه آدمی نهاده است تا عواطف انسانی به کمال خود نائل آیند.

5- امیدواریم با یک تصمیم بزرگ و با توکل به حضرت حق که رشته پی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 21:26  توسط موسی امیری  | 

وظایف اخلاقی مردان در خانواده

وظایف اخلاقی مردان در خانواده

در نظام خانواده ، هر يک از اعضاء جايگاه خاص خود را دارند که با جايگاه ديگري متفاوت است. به اين معني که هر کدام از اين سه جايگاه مرد - جايگاه زن - جايگاه فرزند  ويژگيهايي خاص خود را دارد که با ويژگيهاي دو جايگاه ديگر فرق مي کند. شناخت جايگاه هر يک از اعضاء خانواده ، مي تواند ما را در شناخت آن عضو و برقراري بهتر ارتباط با آن عضو خانواده و در نتيجه سلامت نظام خانواده و تحقق اهداف آن ياري نمايد. در این فصل پاره ای از وظایف اخلاقی مردان ودر فصول بعدی وظایف اخلاقی سایر اعضائ در نظام خانواده مورد بررسی و تجزیه وتحلیل قرار می گیرد .

مسوول بودن مرد

مسؤ وليت مرد از اهميّت خاصّى برخوردار است ، زيرا وى عهده دار
سـرپـرسـتـى خـانـواده اسـت و در نـتـيـجـه در بـرابـر هـمـه مـسـائل و مـشـكـلات فـكـرى ، روحـى ، اخـلاقـى و اقـتـصـادى هـمـسـر و فـرزنـدان خـود مـسـؤ ول اسـت و طـفره رفتن و شانه خالى كردن از زير بار اين مسؤ وليتها و بى تفاوتى نسبت به آنها آفت بزرگى براى زندگى خانوادگى محسوب مى شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 22:43  توسط موسی امیری  | 

وظايف اخلاقی زن در خانواده

وظايف اخلاقی زن در خانواده

 زن به دليل نقش خاصي که در دستگاه خلقت بر عهده دارد، به سرمايه هاي دروني بس گران بهايي مجهز است که جامعه بشري در رشد خود نيازمند اين ارزش ها است. يکي از اين سرمايه هاي دروني عاطفه است که در طول تاريخ و در تمامي اجتماعات نمودهاي بسيار شکوهمندي داشته است. اين ميل دروني اگر چه در همه انسان ها کم و بيش وجود دارد اما بهره زن از اين عطيه الهي بيشتر است. اين ميل مقدس از يک سو زنان را براي همه نوع فداکاري، جهت زندگي و همسری آماده مي کند و همچون شمع فروزاني محفل خانواده را روشن مي سازد; از سويي ديگر، زحمات طاقت فرساي پرورش نسلي را بر عهده دارد. به بيان ديگر: جامعه  سالم نيازمند داشتن خانواده هاي سالم است و سعادت و سلامت هر جامعه در خانواده ها پي ريزي مي شود و شمع فروزان محفل خانواده زن است. آنان هستند که با آکنده ساختن کانون خانواده از انس و صفا و الفت مي توانند فضاي فکري، فرهنگي، ديني و گفت وگو هاي سياسي و اجتماعي را نوراني کنند و عملا درس مهر و صفا و از خود گذشتگي را از طريق فرزندان و همسران خويش به آيندگان بياموزند.

چنان  که در تنظيم صحيح اقتصاد خانواده مي تواند تاثير به سزايي داشته باشد و با تدبير و برنامه ريزي عاقلانه مرد را در تامين هزينه و مخارج زندگي ياري رساند و به اين وسيله الگوي مناسبي براي فرزندان خود باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 22:41  توسط موسی امیری  | 

هدایت را از خود شروع کنیم

هدایت را از خود شروع کنیم


انسان هدایت یافته بعد از هدایتی که از سرِ معرفت نفس و خودشناسی باشد، دیگر در برابر گمراهیِ گمراهان مصون خواهد شد.


«ای انسان، چه چیز تو را در برابر پروردگار کریمت مغرور ساخته است؟ همان خدایی که تو را آفرید و سامان داد و منظم کرد و به هر صورتی که خواست تو را ترکیب کرد

نکته تفسیری:

در این آیات شریفه، خداوند ابتدا انسان را به سبب غرور و کفرانش توبیخ کرده و سپس او را در برابر خداوند قرار داده که هم ربّ اوست و هم به او کریم و بزرگوار است: با ربوبیتش، پیوسته انسان را در تحت حمایت خود قرار می دهد و امور مادی و معنوی او را عهده دار است و با کرم و بزرگواری‌اش بی آنکه پاداشی بخواهد و عوضی طلب کند ، او را بر سر خوان نعمت‌های ظاهری و باطنی و معنوی و مادی خویش نشانده است؛ و انسان در برابر این سۆال و توبیخ هیچ جوابی ندارد.

اگر بخواهد بگوید: پروردگارا، کرمت مرا مغرور کرد؛ از او پذیرفته نیست، زیرا قبلا خداوند فرموده: «لَئِن شَكَرْتُمْ لأَزِیدَنَّكُمْ وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ»

علاوه بر این اگر گفتن این جمله که «کَرَم تو مرا مغرور کرد.» عذاب را از او برگرداند، باید در مورد همه کفار و معاندان هم مۆثر باشد که قطعاً چنین نیست.

راه هدایت پرداختن به خویشتن و خودگرایی و درون نگری و خودکاوی است. در این صورت، انسان هدایت یافته بعد از چنین هدایتی که از سرِ معرفت نفس و خودشناسی به اشد دیگر در برابر گمراهیِ گمراهان مصون خواهد شد

انسان دروازه معنویت خویش

انسان همیشه برای خود دروازه ورود معنویت و کمال بوده؛ یعنی از طریق خودش می تواند عالم معنویت و عرصه کمال خویش را کشف کند و به آن دست یابد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 22:40  توسط موسی امیری  | 

تنبيه بدنى كودكان در اسلام يكى از مسائل مهم و پيچيده تربيتى كه اكثر پدران و مادران در آن دچار ترديد


يكى از مسائل مهم و پيچيده تربيتى كه اكثر پدران و مادران در آن دچار ترديدند، چگونگى برخورد با آنان با كارهاى نادرست كودكان است، به طورى كه بيشتر اوقات والدين متحير مى مانند كه در مقابل خطاها و كجروى هاى فرزندانشان و روى برتافتن آنان از توصيه ها و راهنمايى ها چه واكنشى نشان دهند.

اگر در مقابل كارهاى زشت و ناپسند آنان سكوت كنند كودكان بر خطاهاى خود افزوده و جسارت بيشترى پيدا مى كنند، و اگر عكس العمل نشان داده و فرزندان را تنبيه كنند چه بسا كه مشكلات ديگرى هم بيافرينند.

در اين بخش، در پرتو كلام نورانى معصومين عليهم السلام نخست به موارد منع و جواز تنبيه و سپس به بهترين راه حل ها در اين زمينه اشاره مى كنيم و در خاتمه به سيره معصومين عليهم السلام نظر مى افكنيم.

موارد منع تنبيه بدنى كودكان

در روايات به چند مورد اشاره شده كه نبايد در آن موارد كودكان را زد.

ذكر اين مورد، براى آن نيست كه در ساير موارد كتك زدن بى اشكال است، بلكه به طور كلى اصل اساسى و عمومى و اوليه ى اسلامي- كه نقش تربيتى و اصلاحى بس عظيمى دارد – همان تشويق و تحريك مثبت و اشتياق انگيز در كارهاى خوب است. تنبيه جز در موارد خاص – كه به برخى از آنها اشاره خواهد شد – غالبا تأثير منفى دارد و اگر گفته مى شود در موارد زير تنبيه بدنى كنار گذاشته شود از باب تأكيد بر ترك آن است، نه تأييد آن در موارد ديگر


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 22:38  توسط موسی امیری  | 

منزل مردانگی! مروری بر وظایف مردان در منزل، در قبال همسرانشان،بر پایه روایات وارد شده از حضرات مع


!

 

مروری بر وظایف مردان در منزل، در قبال همسرانشان،بر پایه روایات وارد شده از حضرات معصومین، علیهم السّلام.

   

 

 

درآمد

 

ازدواج، محبوبترین اتّفاق در نزد خداوند کریم می باشد؛ چنان که نبی مکرّم اسلام صلّی الله علیه و آله وسلّم،  فرموده اند: « ‏ما بنی بناء فی الاسلام احب الی الله من التزویج: هیچ بنایی در اسلام، نزد خداوند محبوبتر از بنای ازدواج نیست.»‏ و در این میان، آن چه که بیش از هر چیز در استحکام این بنیان شامخ، مفید و موثّر است؛ الفت و مودّت بین زن و شوهر است:

 

« وَ مِنْ آیاتِهِ اَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ اَنْفُسِکُمْ اَزْواجاً لِتَسْکُنُوا اِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً اِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ: و از نشانه های {خداوند} این است که از خودتان، برایتان زوج هایی آفرید تا به ایشان آرامش پیدا کنید و بین شما، مودّت و رحمت برقرار ساخت؛ همانا در این امور نشانه هایی است برای آنان که اهل تفکّر هستند.»(سوره مبارکه روم، آیه۲۱)

 

این روزها و با عادت کردن ما به زندگی ماشینی و پـر از دغدغه امروزی، بـه نـظر می رسد که محبّت بین همسران، تا حدّی رو به سردی گراییده است. از سوی دیگر، ظهور نظرات افراطی مردسالارانه و عقاید تفریطی فمینیستی، کانون اصلی عاطفه در خانواده یعنی زن را مورد هجوم قرار داده اند و این باعث شده است که بنیان بسیاری از خانواده ها رو به سستی گذارد. اطّلاع از نظرات ناب اسلام و احادیث وارد شده از حضرات معصومین، علیهم السّلام، مثل هر عرصه دیگری از زندگی، در این عرصه نیز می تواند راهگشا باشد. از آنجا که به دلایل فوق الذّکر، در این سالها، بیشترین تغافل نسبت به وظایف واقعی مرد در خانواده صورت گرفته است و از سوی دیگر، وجود پر از محبّت زن، با اندک انعطاف و توجّه از سوی مرد، به راحتی، به مسیر مهرورزی بازخواهد گشت؛ برآن شدیم تا نگاهی کوتاه به برخی از حقوق زنان در خانواده و وظایف مردان نسبت به همسران خود، از منظر احادیث وارد شده از حضرات معصومین علیهم السّلام، بیندازیم؛ باشد که شاهد جوشش محبّت و بلندای الفت در میان خانواده ها باشیم.

 

فرمان خداوند کریم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 22:37  توسط موسی امیری  | 

عاملی که زندگی را سخت و تنگ می‌کند! و هر که از یاد من روی گرداند، حتماً برای او زندگی تنگی خواهد بودو هر که از یاد من روی گرداند، حتماً برای او زندگی تنگی خواهد بود؛ و در روز قیامت او را نابینا محشور می‌کنیم.


«وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنكًا وَنَحْشُرُهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ أَعْمَى» [سوره طه / آیه 124] و هر كس از یاد من دل بگرداند، در حقیقت، زندگىِ تنگ [و سختى‏] خواهد داشت، و روز رستاخیز او را نابینا محشور مى‏كنیم

خداوند به موسی (علیه السلام) در خلال مناجاتش با او فرمود: «ای موسی، در هیچ حال مرا فراموش نکن و به مال و دارایی فراوان شاد مشو؛ زیرا از یاد بردن من ، دل‌ها را سخت می کند و همراه ثروت زیاد، گناه نیز زیاد است.»

 

رابطه بین یاد خدا و تنگ شدن روزی چیست؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 22:23  توسط موسی امیری  | 

زن و شوهر چه وظايفي نسبت به يكديگر بر عهده دارند؟ زندگي مشترك يك ارتباط دو سويه بين دو نفر است كه زن


زندگي مشترك يك ارتباط دو سويه بين دو نفر است كه زن وشوهر در تمامي ابعاد جسماني و رواني شريك يكديگرند. اگر چه« وظايف » محدوده عمل آدم ها را مشخص مي كند ولي يك زندگي گوارا و دلنشين را نمي توان تنها بر حسب تذكر وظايف افراد، شكل داد. وظايف براي پيشگيري از تخطي افراد است نه شكل دهنده يك زندگي زيبا و دلچسب. يك زندگي مشترك مناسب، مهر و ارادت دارد، ايثار و گذشت دارد، احترام به احساس و خواهش همراه دارد، خوشرويي و خوشگويي مي خواهد، آغوش و نوازش و شور و مهر و عشق دارد. گذشتن از خواسته هاي خود در مسير رضايت و رفاه و راحتي شريك زندگي خود دارد و ... خيلي خوبي هاي ديگر.

لذا نمي شود به زن و مرد گفت: نوازش كن چون موظف به اين كار هستي، بلكه بايد گفت اساس زندگي مشترك «مودت» و «رحمت» است، سعي كن كه به چنين قدرت و عظمتي نايل شوي.توضيح بيشتر اين كه در يك تقسيم بندي اوليه مي توان وظايف همسر را به دو دسته وظايف شرعي و وظايف اخلاقي تقسيم كرد.

- وظايف شرعي: از نظر شرع بر هر يك از زن مرد واجب است كه علاوه بر قراردادهايي كه ضمن عقد دائم بين زوجين به عنوان شروط مهر و عقد ذكر مي گردد همچون مقدار مهريه و امثال اينها، بر مرد پرداخت نفقه زن واجب است و نفقه شامل خ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 22:22  توسط موسی امیری  | 

ارزش پدر و مادر و رعایت حقوق آنان 1-مسائلی از این دست که بیان گردید کم و بیش در جامعه ما و جوامع مش


1-مسائلی از این دست که بیان گردید کم و بیش در جامعه ما و جوامع مشابه پیدا می شود که در این مواقع با همه سختی هایی که دارد باید منطق را بر احساس غلبه داد و دنبال راه حل مؤثر و جدی با کمترین هزینه ممکن شد.

 نهاد خانواده نهادی مقدس است که نباید جز در موارد ضرورت اختلافات خود را به بیرون از این نهاد بکشانیم بلکه تا سر حد امکان در اندرون خانه و با گفتگو و مشورت و مهربانی و آرامش و حفظ حرمتها آن مشکلات را حل کرد و از بحرانی شدن آن به شدت پرهیز کرد

 و اگر احیاناً بحرانی شد نباید بر بحران افزود بلکه باید این بحران را با دقت و حوصله مهار کرد بعضی از راههای مهار بحران گذشت و ایثار از حقوق خود و پذیرا شدن بعضی از سختیها و تحمل کردن بعضی از ناملایمات است که ظرفیتها در این میدان متفاوت می باشند البته باید توجه داشت که در همه این مراحل نباید توکل را به مقلب القلوب و محول الأحوال و استمداد جستن از اولیاء الهی را فراموش کرد و هم مراجعه به متخصصین فن و مشاوره کردن با آنان امری ضروری و لازم است.

2-قرآن کریم در چند جا احسان به والدین را مقارن با عبادت پروردگار عالم قرار داده است مانند سوره اسراء آیه 23 و در همین آیه می فرماید[i]که به پدر و مادر حتی (اف) هم نگویید و امام صادق(ع) فرمود اگر خداوند کلمه ای را آسان تر از (اف) می داشت همان را نیز نهی می کرد[ii] و نازلترین مرحله نافرمانی به پدر و مادر این است که به آنها نگاه به تندی و خشونت نمایی. به هر تقدیر در آثار و متون دینی عاق والدین بسیار سرزنش شده است و آثاری مانند نپذیرفته شدن اعمال آدمی و محرومیت از رحمتخداوند در دنیا و آخرت مورد تأکید قرار گرفته است.

3-آدمی مجبور نیست که روش خود را به هر قیمتی ادامه دهد می توانید با تواضع به درگاه خداوند راه چاره را طلب کنید و متواضعانه سراغ پدر و مادر رفته و ناملایمات را پذیرا شد و از آنان عذرخواهی کنید و البته این مسیر یک گام می طلبد و آن گام نهادن بر نفس خویشتن است که بسیار گران و سنگین است

اگر احیاناً پدر و مادر شما پذیرفتند و عذر شما (و لو این که در واقع حق با شما باشد) را پذیرا شدند ان شاء الله توبه شما مقبول و مراد شما محصول است و اگر پذیرا نشدند ان شاء الله توبه شما مقبول و عذر شما نیز به درگاه خداوند مقبول است و در هر صورت از عنوان عاق والدین خارج خواهید شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 22:7  توسط موسی امیری  | 

آسیب های نو پدید در کمین خانواده ها ؛ خطر جدی ا ست حدود یکسال است که موضوعی با عنوان آسیب های نوپدید از جمله آسیب های ناشی از اینترنت، تلفن همراه، ماهواره و بازی های رایانه ای از سوی مسئولان و کارشناسان مطرح و بر لزوم برنامه ریزی و سیاست گذاری در حوزه پیش گیری از این آسیب ها تاکید می شود.

آسیب های نوپدید در کشور به دلیل توسعه فناوری ها رو به گسترش است و در بسیاری از کشورها به موازات ورود و افزایش فناوری برای پیش گیری و مقابله با آسیب های نوپدید برنامه ریزی شده که کشورهایی نظیر کره و چین از این جمله است. اما در کشور ما به دلیل سرعت گسترش ورود فناوری ها و توسعه خطوط تلفن همراه و فضای مجازی و اینترنت برنامه ریزی و پیش بینی خاصی در این زمینه انجام نشده است و به همین دلیل به یک باره شاهد افزایش آسیب های نوپدید در کشور هستیم.

بروز آسیب های نوپدید همچنین می تواند زمینه ساز سبک جدیدی از آسیب های اجتماعی باشد؛ به همین دلیل برنامه ریزی برای پیش گیری و کاهش آسیب های نوپدید ضروری است. آسیب های نوپدید، آسیب های مرتبط با فناوری جدید است که آسیب های ناشی از استفاده از ماهواره، بازی های رایانه ای، تلفن همراه و اینترنت می تواند در این مجموعه قرار گیرد؛ به عنوان مثال تلفن همراه فوایدی از جمله دسترسی آسان، کاهش ترافیک و ترددهای غیرضروری و ایجاد همگرایی در پی دارد اما در کنار آن، استفاده نامناسب از آن در سال های اخیر به آثار منفی و آسیب های بسیاری منجر شده است که از جمله آن می توان به بلوتوث های مخرب، پیامک های مستهجن، دوستی های خیابانی، تزلزل ارزش ها و ارتباطات غیرمناسب اشاره کرد. همچنین ماهواره اگر به طور مناسب استفاده شود می تواند نکات مثبتی همچون آموزش و استفاده از اطلاعات علمی را در پی داشته باشد، اما در صورت کاربرد غیرمناسب آسیب هایی همچون تهاجم فرهنگی، از بین رفتن قبح روابط نامتعارف، مصرف مشروبات الکلی، پرخاشگری، عشق های مثلثی، تزلزل بنیان خانواده، ارتباطات نامشروع، رواج مدهای غربی، شیطان پرستی و فرقه های انحرافی که از طریق شبکه های تلویزیونی افراد زیادی را جذب کرده است، در پی خواهد داشت. ، اینترنت نیز یکی از مواردی است که به دلیل استفاده نامناسب از آن، آسیب های بسیاری را در پی داشته است. بر اساس آمار از نظر تعداد کاربران اینترنتی، ایران رتبه اول را دارد و ۲۸ تا ۳۵ میلیون کاربر در کشور وجود دارد که درصد زیادی از آن ها را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند. آثار مثبت استفاده از اینترنت، به روز کردن اطلاعات، استفاده از مطالب علمی، دسترسی به فناوری های روز است اما به موازات آن شاهد گرایش نوجوانان به چت روم ها، عشق های مجازی، کلاهبرداری و سوءاستفاده از دختران و پسران با ارائه شخصیت های دروغین، ازدواج های اینترنتی، هرزنگاری، سرقت اطلاعات و اخاذی هستیم که از جمله آسیب های ناشی از استفاده ناصحیح از اینترنت است.

آن چه به صورت کودتای خزنده در حال انجام است، این است که کودکان و نوجوانان در اتاق خود پا به دنیای خطرناکی می گذارند و خانواده ها با این تصور که کودک و نوجوانشان در فضای امن خانه است از خطراتی که او را تهدید می کند، غافل هستند. بازی های رایانه ای از جمله دیگر مصادیق بروز آسیب های نوپدید است که بسیاری از آن ها با اسامی ایرانی و برای مقابله با هویت ایرانی تهیه و در کشور نیز توزیع شده است. کاربر این بازی علیه هویت خود می جنگد و خشونت، افت تحصیلی، احساس برتر بودن، بیماری های اسکلتی و ساختاری از جمله آثار نامطلوب این بازی هاست. حتی برخی پویانمایی هایی که در بازار رسانه توزیع می شود به عادی سازی روابط دختر و پسر و روابط عاشقانه منجر می شود که آثار منفی بسیاری در پی دارد. بنابراین با توجه به توسعه این آسیب ها که اثر مستقیمی در بروز آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، فرار دختران، خشونت و پرخاشگری ها و ... دارد؛ باید برنامه ریزی دقیقی برای پیش گیری و مقابله با این آسیب ها انجام شود.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:43  توسط موسی امیری  | 

اهمیت امنیت اجتماعی از دیدگاه اسلام

نوشتار اصلی

در ارائه یک ترجمه بهتر همکاری کنید


 

از آنجایی که امنیت یک نعمت بی بدیل بوده و در همه ابعاد فردی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، قضائی و غیره از نیازهای اصلی فرد و جامعه بوده و ایجاد گسترش آن نیز وظیفه آحاد ملت، حکومت ها و دولتهاست فلذا هیچ مکتب یا نظام حقوقی نمی تواند خود را نسبت به موضوع امنیت بی تفاوت قلمداد نماید زیرا امنیت گذشته از اینکه فی نفسه یکی از ضروری ترین نیازهای بشر است بلکه عامل مهمی برای رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و اقتصادی است. 

«اهمیت امنیت اجتماعی از دیدگاه اسلام»عنوان سرمقاله ی روزنامه ی حمایت به قلم علیرضا محمدبیکی خورتابی است که در آن می خوانید؛امنیت اجتماعی دارای اهمیت و نقش بسیار حساسی در ابعاد مختلف زندگی انسان است و نیاز به امنیت هم از قدیمی ترین و عمیق ترین نیازهای انسانهاست به طوری که انسانها در هیچ برهه ای از زمان برای تأمین امنیت بی تفاوت نبوده اند و چه بسا جامعه هزینه های زیادی را برای تأمین امنیت و آرامش تحمل نماید. 

از آنجایی که امنیت یک نعمت بی بدیل بوده و در همه ابعاد فردی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، قضائی و غیره از نیازهای اصلی فرد و جامعه بوده و ایجاد گسترش آن نیز وظیفه آحاد ملت، حکومت ها و دولتهاست فلذا هیچ مکتب یا نظام حقوقی نمی تواند خود را نسبت به موضوع امنیت بی تفاوت قلمداد نماید زیرا امنیت گذشته از اینکه فی نفسه یکی از ضروری ترین نیازهای بشر است بلکه عامل مهمی برای رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و اقتصادی است.

اسلام نیز به عنوان یک نظام حقوقی جامع و مترقی که پاسخگوی نیازهای فردی و اجتماعی افراد در همه زمانها و مکانها می باشد از این قاعده مستثنی نبوده است و با ملاحظه متون دینی، احکام و مقررات اسلامی ملاحظه می شود که اهمیت امنیت در همه عرصه ها و راه حل های تحقق بخشیدن به امنیت اجتماعی بیش از سایر نظامهای حقوقی در دین اسلام مورد مداقه قرار گرفته است.

در بررسی اهمیت امنیت اجتماعی از نظر اسلام به دیدگاه قرآن کریم، روایات معصومین(ع) سخنان بزرگان دین اسلام، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پرداخته می شود.

برای شناخت دیدگاه اسلام در مورد اهمیت امنیت رجوع به منابع اولیه اسلامی از بهترین راههاست، اولین و مهمترین منبع معارف اسلامی قرآن کریم است. از دیدگاه قرآن امنیت یکی از اهداف استقرار حاکمیت خداوند و خلافت صالحان است مضافاً اینکه تأمین امنیت از اهداف جهاد قلمداد شده و احساس امنیت از خصائص مؤمن می باشد.

خداوند متعال در قرآن می فرماید: یعنی اینکه خداوند به کسانی که از شما ایمان آورده اند و اعمال صالح انجام داده اند وعده می دهد که آنها را قطعاً خلیفه روی زمین خواهد کرد همانگونه که پیشینیان را خلافت روی زمین بخشید و دین و آئینی را که برای آنها پسندیده پا برجا و ریشه دار خواهد ساخت و خوف و ترس آنها را به امنیت و آرامش مبدل می کند.

یا در آیه دیگری می فرماید: یعنی اینکه خداوند برای آنانکه کفران نعمت می کنند مثلی زده است؛ منطقه آبادی که امن و آرام و مطمئن بوده و همواره روزی اش بطور وافر از هرمکانی فرا می رسیده اما نعمت خدا را کفران کردند و خداوند بخاطر اعمالی که انجام می دادند لباس گرسنگی و ترس را بر اندامشان پوشانید.

امنیت اجتماعی را باید در سایه تقوا، عدالت، ایمان، عمل صالح، رعایت حرمت و حقوق انسانها، دفاع از مظلومان و محرومان، مبارزه با مفسدین و مجرمین، رفع فقر، تأمین مشیت مردم، حفظ آزادی های مشروع و حاکمیت قوانین و مقررات انسانی و الهی جستجو کرد کمااینکه امنیت فردی هم از دیدگاه قرآن ناشی از ایمان واقعی و آرامش روحی و اطمینان و طمئانینه نفس و یاد خداوند است خداوند در آیه ۲۸ سوره رعد می فرماید: "الابذکر الله تطمئن القلوب" یعنی اینکه یاد خدا آرام بخش دلهاست.

همچنین در آیه دیگری خداوند فرموده است: آنان که ایمان آوردند و ایمان خدا را به ظلم نیالودند برای آنها ایمنی و آسودگی است و هم آنها به حقیقت هدایت یافته اند.

مضافاً اینکه در آیه ۴ سورة مبارکه فتح خداوند فرموده است اوست خدایی که آرامش را بر دلهای مؤمنان قرار داد تا بر یقین و ایمانش بیفزاید و سپاه زمین و آسمانها همه لشکر خداست و خداوند حکیم و داناست. دولت در اسلام برآیند نیازهای واقعی مردم بوده و برای اینکه اولویت یک وظیفه نسبت به سایر وظایف از نظر اسلام را احراز نمائیم باید به متون دینی مراجعه و از لابه لای آیات و روایات احتیاجات و مطالبات مردم را استخراج نمایند.

از دیدگاه آیات و روایات امنیت از نعمت های بزرگ خداوند بوده و بر سایر نیازهای بشر اولویت دارد.

بعد از بررسی امنیت اجتماعی از دیدگاه قرآن به بررسی اهمیت امنیت از نظر روایات پرداخته می شود.

پیامبر اعظم (ص) می فرمایند: وطنی که امنیت و شادی در آن نیست خیری در آن نیست.

امیرالمؤمنین علی (ع) نیز در همین رابطه فرموده اند که: "لاخیرفی الوطن الامع الأمن و المسره" از مفاد این دو حدیث چنین بر می آید که سرور و مسرت فرع بر امنیت بوده و شادی بدون امنیت بی معنی است. مضافاً اینکه از دیدگاه معصومین وطنی دارای ارزش و خیر است که دارای امنیت باشد و اصولاً کشور ناامن مورد توجه هیچ کس قرار نمی گیرد و رو به نابودی است.

در روایات دیگر منسوب به پیامبر اعظم (ص) آمده است؛ نعمتان مکفورتان؛ الأمن و العافیه یعنی سپاس دو نعمت بجا آورده نشده و مورد ناسپاسی و ناشکری واقع شده اند، امنیت و عافیت.

همچنین حضرت علی(ع) فرمودند؛ نعمت در دنیا امنیت و سلامتی جسم است و تمام نعمت در دنیا و آخرت وارد شدن به بهشت است. که اهمیت امنیت را بیان می نماید و اینکه در روایات معصومین(ع) امنیت در کنار سلامتی ذکر شده است بیانگر اهمیت و ضرورت وجود و تأمین آن و تأثیر آن در سایر شوون زندگی بشر می باشد.

در آیه ۸ شریفه سوره مبارکه تکاثر خداوند فرموده است که پس در روز قیامت از نعمت ها از شما سئوال خواهد شد.

حضرت امام صادق (ع) درباره این آیه فرمود: "مقصود از نعمت ها که در قیامت از انسان درباره آن سئوال می شود امنیت و سلامتی و ولایت حضرت علی(ع) است."

حضرت امام سجاد (ع) نیز در دعای مشهور خود فرموده اند که "خدایا مرا خوف و نامنی ضعیف و ناتوان نکرده تا قدر امنیت را بدانم" همه این آیات و روایات و موارد مشابه دیگر تماماً بیانگر توجه اسلام به مسأله امنیت است.

بعد از بررسی موضوع امنیت اجتماعی از نگاه قرآن و روایات اکنون اهمیت امنیت اجتماعی از دیدگاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری پرداخته می شود.

تحقق بسیاری از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مستلزم وجود امنیت اجتماعی است در قانون اساسی ج.ا.ا اصول زیادی و جور دارد که مستقیماً ناظر به موضوع امنیت اجتماعی است که به اختصار به ذکر چند مورد اکتفا می شود.

▪ اصل بیست و دوم قانون اساسی؛ "حیثیت، جان، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردی که قانون تجویز کند."

▪ اصل بیست و سوم؛ "تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و موأخذه قرار داد."

▪ اصل بیست و پنجم: "بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون.

▪ اصل بیست و نهم؛ "برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حواث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت های پزشکی به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی..."

▪ اصل سی و دوم: "هیچ کس را نمی توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می کند..."

▪ اصل سی و نهم: "هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر و بازداشت، زندان یا تبعید شده به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است."

بررسی و ملاحظه و دقت در سخنان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری حکایت از حساسیت مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران در مواظبت از امنیت اجتماعی و مقابله با مصادیق ناامنی دارد.

امام خمینی (ره) فرمودند: "...

۱) دولت اسلامی باید مردم را مطمئن کنند در همه چیز، در سرمایه هاشان، در کسبشان، در کارخانه هایشان، در همه چیز مردم در آرامش باشند و دولت ابداً نمی تواند که تأذی بکند به آنها..."

۲) آقایان قضات واجد شرایط اسلامی ... باید با استقلال و قدرت بدون ملاحظه از مقامی، احکام اسلام را صادر کنند... تا ملت از صحت قضا و ابلاغ و اجرا و احضار احساس آرامش قضائی نمایند و احساس کنند که در سایه احکام عدل اسلامی، جان و مال و حیثیت آنان در امان است.

۳) باید ملت از این پس ... احساس آرامش و امنیت نمایند و آسوده خاطر و مطمئن از همه جهات به کارهای خویش ادامه دهند و اسلام بزرگ و دولت اسلامی را پشتیبان خود بدانند و قوه قضائیه را در دادخواهی ها و اجرای عدل و حدود اسلامی در خدمت خود ببینند و قوای نظامی و انتظامی و سپاه پاسداران و کمیته ها را موجب آسایش و امنیت خود و کشور بدانند."

پس از بیان دادگاه اسلام دربارة اهمیت امنیت اجتماعی ذکر این مطلب ضروری است که آزادی از نظر دین اسلام محترم است اما دارای حد و مرز است مهمترین حد و مرز آزادی امنیت می باشد و آزادی در نظام اسلامی تاجایی مورد احترام است که امنیت جامعه و نظام در معرض تهدید قرار نگیرد والا اسلام با عوامل تهدید کننده امنیت اجتماعی با قاطعیت برخورد کرده است. توضیح اینکه اسلام بسیاری از چیزهایی را که منع و تحریم نموده است بخاطر آن است که مخل امنیت فردی و اجتماعی می باشند به عنوان مثال؛ اگر در اسلام نسبت به ارتداد برخورد قاطعانه ای صورت می گیرد بخاطر جلوگیری از ایجاد تزلزل و عدم امنیت خصوصاً امنیت فکری است.

اگر پیرامون موضوع محاربه مجازات سنگین پیش بینی شده است بخاطر جلوگیری از بی ثباتی و تزلزل در امنیت سیاسی و اجتماعی و حتی امنیت فکری و دینی مردم و پرهیز از هرج و مرج است.

اگر اسلام برخورد تندی نسبت به سارق اتخاذ نموده است به علت حفظ امنیت مالی و اقتصادی جامعه و پرهیز از اخلال در نظام اقتصادی جامعه است.

اگر در قوانین اسلام برخورد جدی و قاطع در خصوص جرائم حدود مثل زنا و لواط و غیره پیش بینی شده است بیانگر اهمیت امنیت عرضی و ناموسی و اخلاقی و حفظ امنیت اخلاقی جامعه است.

ضمن اینکه تحریم شدید قتل در اسلام نشانگر اهمیت امنیت جانی افراد جامعه از نظر اسلام بوده و اینکه از نظر قرآن مجید قتل یک نفر همانند قتل همه افراد جامعه قلمداد شده است بیانگر اهمیتی است که اسلام برای امنیت جانی و نفس قائل شده است.

و نتیجتاً اینکه دین در تأمین امنیت جامعه بشری نقش بسیار مهمی دارد و بسیاری از آموزه ها و تعالیم دین اسلام با موضوع امنیت مرتبط بوده و پیروی از تعالیم اسلامی در تأمین امنیت اجتماعی بسیار موثر است.http://www.aftabir.com/articles/view/religion/religion/c7c1261396719_social_security_p1.php/اهمیت-امنیت-اجتماعی-از-دیدگاه-اسلام بازیاب ( www.bazyab.ir

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:37  توسط موسی امیری  | 

تاثیر منفی طلاق بر سلامت

 

 

نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد، طلاق بر سلامت روحی و جسمی افراد تاثیر منفی می گذارد و آثار و عوارض آن طولانی مدت است. در این مطلب به بعضی از پیامدهای منفی طلاق به نقل از «نیوزویک» اشاره می  کنیم.

بی خوابی: بی خوابی ثانویه که در مقاطع خاصی از زندگی رخ می دهد، ممکن است به یک مشکل طولانی مدت تبدیل شود. افرادی که طلاق گرفته اند به دلیل استرس و تغییر برنامه روزانه شان دچار بی خوابی می شوند که حتما باید این مشکل را با پزشک درمیان بگذارند.

ضعیف شدن سیستم ایمنی: استرس یکی از جدی ترین پیامدهای طلاق است که تاثیر سوئی بر سلامت فرد می گذارد و باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن می شود. به همین دلیل در این افراد احتمال ابتلا به بیماری های مختلف وجود دارد.

سندروم متابولیک:وجود ۳ عامل خطرناک در کنار هم یعنی چربی دور کمر، افزایش فشار خون و بالا بودن قند خون سندروم متابولیک را ایجاد می کند. افرادی که دچار افسردگی می شوند دچار این سندروم می شوند. طلاق خطر بروز افسردگی به خصوص در زنان را به همراه دارد.

بیماری قلبی: طلاق، خطر بیماری قلبی را تا ۲۰درصد افزایش می دهد. ارتباط بین استرس و بیماری های قلبی در زنان بیشتر است.

افزایش وزن: افرادی که طلاق می گیرند، دچار افسردگی می شوند و ممکن است افزایش وزن زیادی پیدا کنند.

از دست دادن سلامت: بسیاری از افراد که طلاق می گیرند ورزش را کنار می گذارند. خستگی و استرس که از جمله عوارض روحی ناشی از طلاق است، انگیزه افراد را برای ورزش کردن کاهش می دهد.

مشکلات حرکتی: محققان دریافتند، افرادی که طلاق را تجربه کرده اند نسبت به دیگران، ۲۳درصد بیشتر با مشکلات حرکتی مانند بالا رفتن از پله ها یا پیاده روی کوتاه روبه رو می شوند.

تغییر خلق و خو: طلاق در برخی موارد به افزایش استرس و افسردگی منجر می شود. زنان به علت عوامل هورمونی که روی مواد تنظیم کننده خلق و خو تاثیر می گذارد به تغییر خلق و خو مستعدترند.

منبع: خبرگزاری بین المللی وفا

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:36  توسط موسی امیری  | 

حقوق شهروندی از دیدگاه قرآن کریم و احادیث و روایات


 چکیده
حقوق شهروندی آمیخته ای است از وظایف و مسئولیت های شهروندان در قبال یکدیگر ، شهر و دولت یا قوای حاکم مملکت و همچنین حقوق و امتیازاتی که وظیفه ی تأمین آن حقوق بر عهده ی مدیران شهری ، دولت یا بطور کلی قوای حاک می باشد.
مقاله ی حاضر به حوق شهروندی از دیدگاه قرآن و احادیث و روایات می پردازد، تا متعالی بودن احکام اسلامی در زمینه ی حقوق شهروندی را به نمایش بگذارد و خط بطلانی بر اندیشه ای که که حقوق شهر وندی را یک پدیده ی نو و نشأت گرفته از فرهنگ غرب میداند، بکشد.
به همین منظور با مطالعه در آثار حقوقی و همچنین رجوع به منابع معتبر اسلام و مذهب شیعه ، اصول اساسی حقوق شهروندی استخراج و به آن ها پرداخته شده است. این اصول اساسی عبارتند از : مساوات و برابری،امنیت،آزادی های اساسی،حق دادخواهی،حق آموزش و پرورش و حق برخورداری از تأمین اجتماعی . نویسنده بر این باور است که تعالیم اسلامی در مورد حقوق شهروندی بسیار کامل و جامع است ، اما آنچه در حال حاضر در حقوق موضوعه و قوانین به عنوان حقوق شهروندی مطرح است ، هنوز جای پیشرفت بسیار دارد. امید است این مقاله مقدمه ای برای پژوهش های گسترده تر در این زمینه باشد
مقدمه
اسلام برای هر فرد و شهروندی حق حیات ، اشتغال ، مالکیت آزادی و حفظ حریم خصوصی را محترم شناخته است، ما مدعی هستیم احکام اسلام در بستر عدالت و اخلاق تشریح شده ، به این معنا که خداوند هیچ حکم و قانونی را بر خلاف عدالت اجتماعی تشریح نمی کند.
جمهوری اسلامی به عنوان حاکمیت دینی باید نظریه ی دفاع از حقوق شهروندی را به عنوان یک وظیفه دینی به خوبی تبیین کند، قانون اساسی به عنوان فقه سیاسی مکتوب شیعه توجه خاصی به حقوق شهروندی کرده بطوری که رنگ ، نژاد و زبان را موجب تفاوت در برخورداری از این حق نمی داند و دولت را موظف به رعایت حقوق شهروندی برای همه ی انسان ها می کند، ضمن اینکه قانون اساسی نه تنها به ذکر نظری حقوق شهروندی توجه کافی داشته بلکه در عمل هم هر سه قوه حاکمیت را مدافع این حق قلمداد کرده و سهم ویژه ای برای قوه ی قضائیه قائل شده ، چنانکه در اصل 156 این قوه را ، پشتیبان حقوق فردی و جمعی ، یعنی پناهگاه حقوق آحاد جامعه تلقی کرده است. در سند چشم انداز بیست ساله هم به عنوان اولین بند حفظ کرامت و حقوق شهروندی به عنوان آرمان دست یافتنی به رسمیت شناخته شده است. از نگاه حقوقی نیز تردیدی نیست که رویکرد قوه قضائیه به حقوق شهروندی به عنوان یک فرهنگ کاربردی است و همه باید در ادامه این مسیر کمک کنند.
در مقدمه اعلامیه حقوق بشر که شناسایی اصل کرامت و شرافت ذاتی انسان سرچشمه تمامی حقوق و آزادی های اساسی او معرفی شده ، ریشه در تفکر توحیدی دارد و تعیین درست و فلسفی آن در جهان بینی اسلامی می توان یافت .
اصل کرامت و شرافت ذاتی انسان هرگز با بینش ها و فلسفه های مادی و الحادی غرب قابل توجیه نیست و همین تضاد است که غرب را دچار تناقض گویی نموده است.
حقوق بشر از آن مکتبی است که انسان را برترین پدیده زمین و جانشین خدا و حاکم در زمین معرفی می کند( انی جا ملک فی الارض خلیفه) ، و او را شایسته ی تکاملی در حدّ سیر تا بی نهایت می داند( یا ایها النسان انک کادح الی ربک کدحاً فملاقیه) و سرشت ذاتی او را معتدلترین و کاملترین سرشت ها می شمارد ( و نفس و ما سواها فالهمها فجورها و تقواها) و دارای فطرتی پاک و حقجو و انتقاد پذیر می داند ( انی وجهت وجهی الذی فطرالناس علیها لاتبدیل علیها) و او را در انتخاب و عمل ، آزاد معرفی می کند ( فمن شاء فلید من و من شاء فلیکنوه ).
نکته ی دیگر که در این مقایسه باید مورد توجه قرار داد این است که این واکنش تعهدی فرد یا جامعه در برابر بی نظمی و پدیده اختلافات موجود نیست که احترام به حقوق بشر و شهروندی را به آدمی تحمیل می کند ؛ بلکه عامل اصلی در احترام به حقوق دیگران ، ایمان او نیاز وی به تکامل وشناختی است که از سرشت متعالی وی نیازمند خویش دارد و همین شناخت و معرفت ویژه است که او را در برابر خدا مسئول قرار می دهد.
در تفکر اسلامی تا انسان به شناختت صحیح خود و نیازهای پیچیده اش که رمز تکامل اوست نرسد ، نسبت به مسئولیت هایش جاهل خواهد بود ( کفی بالمرء جهلا ان لایحرف قدره )ن.ب و هنگامی که به چنین شناختی نائل گردد احترامبه شخصیت و کرامت انسانی نسبت به دیگران را در خود احساس خواهد نمود ( فانهم صنفان اما اخ لک فی الدین اونظیر لک فی الخلق )(نهج البلاغه،نامه/35 )و هرگز به خود اجازه تحقیر دیگران نخواهد داد
نتیجه گیری
در این مقاله سعی شد تا حقوق شهروندی از دیدگاه قرآن کریم و احادیث و روایات به خوبی شرح داده شود، و نمون های والایی در این زمینه در اختیار خواننده قرار بگیرد تا مشخص گردد که حقوق شهروندی از دیرباز مورد توجه ادیان ابراهیمی بخصوص دین مبین اسلام بوده است و اینگه حقوق شهروندی در دیدگاه الهی و اسلامی ان با حقوق شهروندی رایج در دنیای غرب علی رغم شباهاتی ، تفاوت های بسیار دارد و این تفاوت بونوع جهان بینی های متفاوت در مورد این موضوع برمی گردد .
بنابراین حقوق شهروندی در یک جامعه ی اسلامی هرگز نباید برساس تئوری های دنیای غرب شکل گیرد، بلکه یمتوان با استفاده از منابع اسلامی حقوق شهروندی تئوریی بسیار متعالی تر از غرب را برای پیشرفت حقوق شهروندی در کشور طرح ریزی کرد .
متأسفانه در پشوهش حاضر به دلیل نبود زمان و منابع کافی و همچنین محدود بودن حجم مقاله از ذکر بسیار از نمونه های حقوق شهروندی در تعالیم اسلامی محروم ماندین ، اما امید است این مختصر دست مایه ای برای پژوهش های جامعتر و کاربردی تر در آینده قرار بگیرد . انشاء الله
منابع :
1. ابن بابویه محمد ابن علی، ترجمه من لا یحضره الفقیه ،سید صدر الدین بلاغی ، ناشر: دار الکتب الاسلامیه 14اردیبهشت، 1388
1. ابن شیعه حسن ابن علی ، ترجمه کتاب شریف تحف العقول عن آل الرسول (ع )، بهزاد جعفری ، ناشر: دار الکتب الاسلامیه 1381
2. حرعاملی محمد ابن حسین ، ترجمه وسائل الشیعه ، حمید صالح ابوالقاسمی ، ناشر: عصر رهایی 24 آذر،1386
3. دشتی محمد ، ترجمه نهج البلاغه ، قم ، موسسه فرهنگی تحقیقاتی امیر المومنین (ع) 1378
4. طبرسی رضی الدین ، ترجمه مکارم الاخلاق، سیدابراهیم میرباقر، در دو جلد، ناشر: فراهانى، تهران، 1365 ش
5. عمید زنجانی عباسعلی ، فقه سیاسی ، ناشر: موسسه انتشارات امیر کبیر 1366 ش
6. غررالحکم و دررالحکم ، مترجم محمد علی انصاری، ناشر : دارالکتاب
7. قرآن کریم
8. قمی شیخ عباس ، سفینه البحار و مدینه الحکم و الاثار، ناشر: بنیاد پژوهشهای اسلامی 3 دی، 1384
9. کلینی یعقوب ابن محمد ، ترجمه اصول کافی ، صادق حسن زاده ، ناشر: قائم آل محمد (ص) 1 آذر، 1385
10. مجلسی محمد باقر ( علامه مجلسی )، بحار الانوار ، ناشر دارالکتب الاسلامیه در 110 جلد
11. محمدی ری شهری، محمد 1325ش ، ترجمه میزان الحکمه شیخی ، حمید رضا ، در 15 جلد ، ناشر : مؤسسه فرهنگي دارالحديث در سال 1379 ش
12. نهج البلاغه ، مترجم ابوالقاسم پاینده ، ناشر: سازمان انتشارات جاویدان 1360 ش
  

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:35  توسط موسی امیری  | 

طلاق،اعتیاد و حوادث ترافیکی مهمترین عوامل افزایش زنان سرپرست خانوار

 

 در ایران، امروزه زنان بسیاری هستند که به دلایل گوناگون از جمله آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد، جنگ، مهاجرت برای جستجوی کار و یا تعدد زوجات، همسران خود را از دست داده و به تنهایی مسئولیت سنگین اداره مالی و معنوی یک خانواده را بر عهده دارند.

بنا بر آمارهای سازمان بهزیستی و کمیته امداد، سالانه شصت هزار زن سرپرست خانوار به زنان سرپرست خانوار افزوده می شود. بنا به گفته سرپرست کمیته امداد، هم‌اکنون افزایش زنان سرپرست خانوار در کشور به مرز هشدار رسیده و این مسأله باید برای مسئولان به عنوان زنگ خطری باشد، چرا که تا چند سال آینده، آمار زنان سرپرست خانوار به بیش از پنج میلیون نفر می‌رسد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سه‌گانه طلاق، اعتیاد و حوادث ترافیکی از مهمترین عوامل افزایش زنان سرپرست خانوار در ایران هستند. از میان جمعیت معتادان ایران که بنا بر اعلام مقامات رسمی، دو میلیون نفرند، 9/47 درصد متاهل هستند. این درصد بالا، یعنی اینکه بسیاری از خانواده‌های دیگر در معرض فروپاشی هستند و زنان سرپرست خانوار بیشتری هم در راهند.

همچنین افزایش حوادث ترافیکی در ده سال گذشته و بالا رفتن آمار قربانیان به ویژه رانندگان نیز یکی دیگر از مؤلفه‌های مهمی‌ است که در این افزایش جمعیت زنان سرپرست خانوار موثر است.

***طلاق، یک عامل مهم

حتی اگر این مؤلفه‌ها و آمارها را مدنظر قرار ندهیم، بررسی افزایش آمار طلاق، افزایش تقاضای زنان برای کار در منزل و مشاغلی که دستمزد روزانه و اندکی دارند، به خوبی نشان از افزایش آمار زنان سرپرست خانوار در کشور دارد.

در این باره،‌ واحد انفورماتیک دفتر امور مشارکت زنان، تعداد زنان سرپرست خانوار در ایران را بیش از یک و نیم میلیون نفر اعلام کرده است که بنا بر آن، 4/8 درصد خانواده‌ها توسط زنان اداره می‌شوند. بیشترین درصد زنان سرپرست متعلق به استان خراسان 4/10 درصد، سیستان و بلوچستان 2/10 درصد، کرمان 1/10 درصد و کمترین درصد متعلق به استان‌های کهکیلویه و بویر احمد 6/6 درصد و بوشهر 8/6 درصد است.

بنا بر این گزارش، هم اکنون آمار طلاق در برخی شهرهای بزرگ مانند تهران، به مرز 30 درصد رسیده و باید گفت، بیشترین طلاق‌ها در گروه سنی مردان 25 تا 29 و زنان 20 تا 24 سال بوده است که با توجه به آن، می‌توان به این نتیجه رسید که سن طلاق در زنان پایین آمده و همین، باعث جوان شدن سن زنان سرپرست خانوار می‌شود.

افزایش طلاق از جمله محوری‌ترین دلایل افزایش میزان زنان سرپرست خانوار است و مقایسه آمار‌های سال 85 و 75 حاکی از رشد چشمگیر شمار زنان سرپرست خانوار ناشی از طلاق است. هرچند فوت همسر در اثر تصادفات و مرگ طبیعی یا بیماری‌ها از دلایل دیگر افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار است، ترک همسر، از کارافتادگی و زندانی شدن سرپرست خانوار نیز از دلایل سرپرستی خانوار توسط زنان است.

 

نکته قابل توجه درباره افزایش زنان سرپرست خانوار این است که درصد بالایی از این زنان تحصیلات بالا و مهارت خاصی ندارند و از طرف خانواده نیز حمایت نمی‌شوند. به همین دلیل، میزان آسیب پذیری زنان سرپرست خانوار افزایش می‌یابد؛ بنابراین، اگر زنان سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان‌های حمایتی قرار نگیرند، می تواند به افزایش آسیب اجتماعی در جامعه دامن بزند.

درهمین راستا رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه تعداد زنان سرپرست خانوار در 10 سال اخیر افزایش چشمگیری یافته است، گفت: رشد شدید میزان طلاق تأثیر مستقیمی در افزایش میزان زنان سرپرست خانوار دارد.

هادی مقدسی ، اظهار داشت: عمدتاً زنان سرپرست خانوار افرادی هستند که به دلیل وقوع طلاق یا شرایط اجتماعی خاص، این نوع زندگی را تجربه می کنند که بعضاً دارای مشکلات اقتصادی نیز هستند.

مقدسی طلاق را علت اصلی افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار دانست و گفت: موضوع طلاق نیز معلول عوامل متعددی مانند وضعیت فرهنگی جامعه و هجوم تبلیغات ضد ارزش توسط شبکه های ماهواره ای در مورد بنیان خانواده است.

وی اظهار داشت: متاسفانه برنامه‌ها و تبلیغات شبکه‌های ماهواره موجب شده ارزش های اصیل خانواده در بخشی از جامعه کمرنگ شده است.

این نماینده مجلس هشتم اظهار داشت: مسائل اقتصادی نیز در افزایش میزان طلاق تأثیر دارد زیرا مشکلات اقتصادی و معیشتی به اختلافات خانوادگی دامن می زند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه رشد تعداد زنان سرپرست خانوار هنجارهای اجتماعی را دچار مشکل می کند، گفت: باید کارهای فرهنگی مؤثری انجام شود تا میزان طلاق در جامعه سیر صعودی نیابد.

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم با اشاره به افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار گفت: رشد نرخ طلاق در جامعه و ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی از علل افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار است.

ایرج عبدی ، اظهار داشت: در فاصله سال‌های 85 تا 90 تعداد زنان سرپرست خانوار حدود 3 درصد افزایش یافته که بخشی از آن به علت رشد طلاق در جامعه است واین موضوع باید جدی گرفته شود .

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: یکی از آثار و نتایج مستقیم طلاق افزایش تعداد زنان بی سرپرست است که باید مسئولان برای مدیریت این موضوع فکر اساسی انجام دهند.

وی فشارهای اقتصادی و مسائل فرهنگی را در رشد میزان طلاق موثر دانست و تصریح کرد: بیکاری و گرانی افسار گسیخته کالاها و اقلام مختلف از علت‌هایی به شمار می‌رود که در رشد میزان طلاق تاثیر خود را برجا گذاشته است.

این نماینده مجلس نهم در ادامه افزود: تغییر دیدگاه افراد نسبت به زندگی به خصوص در جوامع شهری موجب شده که فشارهای اقتصادی و افزایش هزینه‌های زندگی تاثیر بسیاری بر سست شدن روابط افراد یک خانواده به ویژه زوجین برجا بگذارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش میزان طلاق در جامعه زنگ خطری جدی است، اعلام کرد: می‌توان با آموزش‌های پیش از ازدواج و ایجاد اصلاح در دیدگاه جوانان نسبت به زندگی، آمار وقوع طلاق را کاهش داد.

***جوان شدن زنان سرپرست

براساس نتایج سرشماری سال 90 و همچنین بنا به گفته مدیرکل دفتر آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از 2 میلیون و 500 هزار خانوار از خانوارهای کشور توسط زنان سرپرستی می شود که رقمی حدود 12.1 درصد کل خانوارهای کشور است
این آمار نسبت به 5 سال گذشته یعنی سال 85 بیشتر از 900 هزار خانوار افزایش یافته است و به عبارت بهتر طی 5 سال تعداد زنان سرپرست خانوار از حدود یک میلیون و 600 هزار نفر به حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر افزایش یافته است که طلاق و فوت همسر و ازدواج نکردن دختران سه دلیل مهم افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار است.

درهمین راستا سیدحسن موسوی چلک مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش در حدود 3 درصدی تعداد زنان سرپرست خانوار در فاصله زمانی سال 85 تاکنون که معادل 900 هزار نفر می شود، گفت: براساس آمارهای اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران 12.1 درصد از سرپرستان خانوار در ایران را زنان تشکیل می دهند که متاسفانه در مقایسه با آمارهای سال 85 افزایشی در حدود سه درصد را نشان می دهد. وی تصریح کرد: از بین در حدود 21 میلیون خانواده ایرانی بیش از دو میلیون و 500 هزار خانواده تحت سرپرستی زنان قرار دارند و متاسفانه با افزایش زنان سرپرست خانوار شاهد جوان ترشدن این زنان نیز هستیم. موسوی چلک افزایش آمار طلاق در جامعه را عمده ترین دلیل افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار دانست و پس از آن مرگ ومیرهای ناشی از تصادفات رانندگی و فوت طبیعی را به عنوان دومین و سومین دلیل افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار اعلام کرد. وی با تاکید بر این که اکثر زنان سرپرست خانوار در کشورما از سطح تحصیلات و مهارت های فنی و حرفه ای پایینی برخوردارند اظهار داشت: پایین بودن سطح آگاهی و تحصیلات و همچنین مشکلات اقتصادی و عملکرد نامناسب نظام تامین اجتماعی در کشورمان این قشر از جامعه را بیش از دیگران در معرض آسیب های اجتماعی قرار داده است.

مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعداد زنان سرپرست خانوار تحت حمایت سازمان های حمایتی را کمتر از مجموع این زنان دانست و گفت: 174 هزار نفر از این زنان تحت حمایت بهزیستی هستند و در حدود یک میلیون و 50 هزار نفر نیز تحت پوشش حمایتی کمیته امداد امام خمینی قرار دارند. وی افزود: سازمان های حمایتی می بایست در کنار حمایت های مستقیم از زنان سرپرست خانوار آموزش های لازم برای رویارویی با مشکلات و جلوگیری از ابتلا به آسیب های اجتماعی را به آن ها بدهند. در همین حال لازم است کارگروه هایی برای جلوگیری از عواملی که به از دست رفتن سرپرست یک خانوار منتهی می شود تشکیل شود و با کاستن از آمار طلاق و تصادفات رانندگی بنیان خانواده ها را استحکام بخشند.

***مشکلات هر روزه

هرچند کارهایی همچون حمایت مالی کمیته امداد و پوشش بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار، پس از سال‌ها طرح مساله در این باره، در برنامه ریزی‌های عملیاتی گنجانده شده است، گویا حل مشکلات زندگی زنان سرپرست خانوار با مستمری اندکی که به آنها پرداخت می شود، دور از ذهن است.

چندی پیش، معاون مرکز اطلاعات و آمار شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان گفته بود: 38 درصد زنان سرپرست خانوار، خانه‌دارند و منبع درآمدی ندارند؛ بنابراین، باید توجه داشت که مشکل فقر در خانوارهای زن سرپرست، بیشتر از خانوارهای با سرپرست مرد بوده است. عامل فقر اقتصادی، تأثیر مستقیم و غیرمستقیم خود را بر وضعیت فرهنگی، اجتماعی یک خانواده بر جای می‌گذارد.

از آنجا که درصد بسیاری از زنان سرپرست خانوار، خانه‌دار بوده و هیچ‌گاه به دنبال زندگی و پول درآوردن نبودند، نمی‌توانند در بازار اقتصادی شغل مناسبی برگزینند؛ بنابراین به دنبال مشاغل نیمه تخصصی و کم ارزش هستند و نسبت به مردان دستمزد کمتری دریافت می‌کنند. پس باید توجه داشت که سن زنان سرپرست خانواده از 25 سال آغاز می شود و تا 65 سال ادامه می‌یابد.

در سال‌های اخیر، زنان سرپرست خانوار جوانتر افزایش یافته و همین، می‌تواند با توجه به رابطه موثر فقر و فحشا، زنگ خطر را با صدای بلندتری به صدا دربیاورد.

اما درهمین راستا , دستیار معاونت حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: عمده‌ترین مشکل در زمینه بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار مربوط به زنان 50 سال به بالاست چرا که این گروه پرجمعیت‌ترین گروه زنان تحت پوشش امداد هستند و طبق قانون از بیمه‌های اجتماعی محرومند.
علیرضا چگینی ، تاکید کرد: لازم است راهکارهایی برای پوشش بیمه اجتماعی زنان 50 سال به بالا پیدا کرد.
اسماعیلی ادامه داد: ارتقای سلامت روحی و جسمی زنان سرپرست خانوار و افزایش آگاهی آنان برای رفع مشکلات اصلی خود، از مهمترین اولویت های کمیته امداد امام خمینی (ره) برای حل مشکلات این قشر از جامعه به شمار می رود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس هم با بیان مشکلات جاری در میان زنان سرپرست خانوار و فاقد سرپرست گفت: کمک نقدی به این قشر مشکل آنها را حل نمی کند؛ دولت باید راه هایی برای توانمندسازی و مشارکت این قشر از بانوان در فعالیت های اقتصادی بیابد.
علیرضا محجوب ، اظهار داشت: حدود یک میلیون و 750 هزار الی 2 میلیون و 400 هزار نفر زن خودسرپرست، سرپرست خانوار و فاقد سرپرست در کشور وجود دارد که جامعه بزرگی را تشکیل می دهند.

وی در ادامه افزود: زنان خودسرپرست، سرپرست خانوار و فاقد سرپرست با احتساب فرزندان و افراد تحت پوشش جمعیتی بالغ بر 7 میلیون نفر هستند که 8 تا 10 درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دهند.

این نماینده مجلس نهم با بیان اینکه درصد بسیار زیادی از این بانوان با معضل فقر و بیکاری روبرو هستند، تصریح کرد: کمک نقدی راه مبارزه با فقر این افراد نیست و باید دولت راه هایی برای توانمندسازی و مشارکت آنها در فعالیت های اقتصادی به منظور درآمدزایی پیدا کند.
محجوب اعلام کرد: البته در مواردی این قشر از بانوان بیکار بوده و جویای کار هستند که در این موارد خاص دولت می تواند با اعطای حقوق از آنها حمایت کند.

محجوب با ابراز تأسف نسبت به عدم حمایت از زنان خودسرپرست، سرپرست خانوار و فاقد سرپرست اظهار داشت: متأسفانه این بانوان در جامعه دیده نمی شوند و حمایت لازم از آنها صورت نمی پذیرد؛ اما می توان با برنامه ریزی این مشکل را از بین برد که البته این موضوع اندکی زمان به خود اختصاص می دهد.

درهمین راستا نماینده مردم درود و ازنا در مجلس نیز با بیان اینکه در مجلس نهم طرحی برای رفع مسائل و مشکلات زنان بی سرپرست، بدسرپرست و سرپرست خانوار ارائه خواهد شد، گفت: در این طرح تلاش خواهیم کرد تا موضوع خوداتکایی، اشتغال و کارآفرینی این دسته از بانوان را پیگیری و رفع کنیم.

عباس قائد رحمت اظهار داشت: زنان بی سرپرست، بدسرپرست و سرپرست خانوار مسئولیت های سنگینی را در خانواده به دوش دارند و بنابراین باید به این قشر و مشکلات آنها توجه بیشتری شود.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی مشکلات اقتصادی را یکی از مهمترین مسائل این دسته از بانوان دانست و افزود: اغلب این افراد با مسائل و مشکلات اقتصادی بی شماری مواجه هستند و از همین رو تلاش خواهیم کرد با ارائه طرحی مسائل و مشکلات این قشر به گونه ای حل شود که به بهترین نحو و در کوتاه ترین زمان ممکن به خود اتکایی اقتصادی برسند.

این نماینده مجلس نهم با بیان اینکه رایزنی هایی با برخی از نمایندگان برای ارائه طرحی در مورد زنان بی سرپرست، بدسرپرست و سرپرست خانوار انجام شده است، گفت: تعدادی از نمایندگان این دوره مجلس شعارهای زیادی درباره محرومیت زدایی و رسیدگی به مشکلات زنان سرپرست خانوار داده اند و برای تحقق این شعارها حتماً این طرح را ارائه و عملیاتی خواهیم کرد.

قائد رحمت با تأکید بر اینکه زنان بی سرپرست، بدسرپرست و سرپرست خانوار با مشکلات فرهنگی و اجتماعی نیز مواجه هستند، تصریح کرد: اگر طرح همه جانبه و کاملی در این زمینه ارائه شود قطعاً تمام مشکلات این قشر اعم از اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی رفع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری بین المللی وفا

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:31  توسط موسی امیری  | 

فرمول های جدید برای محاسبه رهن و اجاره

در فرمول جدید مالک قیمت رهن واحد مسکونی خود را براساس متراژ تعیین می کند.

: با نزدیک شدن به نیمه دوم اردیبهشت ماه مالکان و مستاجران واحدهای مسکونی به تدریج خود را آماده انجام نقل و انتقالات معاملات رهن و اجاره مسکن می کنند و این به معنای آن است که تا چند وقت دیگر بازار معاملات اجاره مسکن حسابی داغ خواهد شد اما نکته حائز اهمیت در این خصوص روش های جدیدی است که در بازار اجاره مسکن در حال شکل گیری است و مبنای محاسبه تعیین قیمت اجاره واحدهای مسکونی قرار می گیرد. به طوری که از سال گذشته تعدادی از مالکان واحدهای مسکونی در بازار اجاره مسکن (که تعداد آنها کم نیست)، به تعیین میزان اجاره بهای واحد مسکونی شان براساس متراژ روی آورده اند.


براساس فرمولی که از سال 1351 در اکثر بنگاه ها و مشاوران املاک مبنای محاسبه تعیین قیمت اجاره بهای واحد مسکونی قرار می گرفت ابتدا ارزش واحد مسکونی براساس فاکتورهای رایج تعیین می شد و سپس 25 درصد از قیمت ملک میزان رهنی بود که مستاجر باید پرداخت می کرد. به عنوان مثال اگر آپارتمانی 50 متری 100 میلیون تومان قیمت گذاری می شد، موجر مبلغ رهن آن را حدود 25 میلیون تومان در نظر می گرفت که البته در حال حاضر چون در معاملات املاک هر یک میلیون تومان پول رهن معادل ماهانه 30 هزار تومان اجاره تعریف می شود. در صورت موافقت مالک، مستاجر می توانست با تبدیل بخشی از پول رهن به اجاره ماهانه مطابق با توان خود واحد مسکونی را معامله کند. مثلا رهن 25 میلیون تومانی به صورت 20 میلیون ودیعه و ماهانه 150 هزار تومان اجاره بها تبدیل می شد.

در فرمول جدید مالک قیمت رهن واحد مسکونی خود را براساس متراژ تعیین می کند. به عنوان مثال اگر آپارتمانی 100 متری که در منطقه ای از شمال شهر واقع شده با قیمت هر متر مربعی سه میلیون تومان، مالک آن برای رهن این واحد مسکونی بابت هر مترمربع از آپارتمان درخواست یک میلیون تومان ودیعه را می کند. به عبارتی قیمت رهن این واحد 100 میلیون تومان تعیین می شود. بنابراین همان طور که مشخص است در مبنای قیمت گذاری های جدید میزان رهن بسیار بیشتر از محاسبات قبلی است.

در این خصوص مهران که مدیریت یکی از بنگاه های معاملات ملکی واقع در زعفرانیه را دارد، می گوید: «این نحوه محاسبه نرخ رهن و اجاره به یک فرمول تبدیل شده و تقریبا از یک سال پیش به خصوص در مناطق شمالی شهر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد».

وی گفت: «عوامل متعددی در اینکه چه قیمتی برای رهن هر مترمربع یک واحد مسکونی تعیین شود دخیل هستند. به عنوان مثال در مناطقی مانند زعفرانیه برای یک آپارتمان معمولی که طراحی و امکانات خیلی خاصی ندارد قیمت ها بین متری یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار تومان در نوسان است.

در مناطق اعیان نشین شهر به دلیل اینکه غالبا ثروتمندان سکونت دارند بالابودن میزان اجاره بها چندان اهمیتی ندارد و بیشتر کیفیت و امکانات مدنظر مستاجران قرار می گیرد. یعنی ممکن است در برخی از مواقع قیمت رهن ملکی تا متری هفت میلیون تومان نیز برسد.

ناگفته نماند ملکی که رهن آن هر مترمربعی هفت میلیون قیمت دارد قیمت خرید آن بین 12 تا 15 میلیون تومان برای هر متر تعیین می شود. ضمن آنکه در این مناطق حتی آرشیتکت سازنده واحد مسکونی در قیمت رهن موثر بوده و به عنوان شناسنامه آن معرفی می شود.

در برخی از مناطق شهر قیمت ها از اصول خاصی پیروی نمی کند مثلا ما ملک 270 متری را در منطقه زعفرانیه داریم که قیمت رهن آن 600 میلیون تعیین شده است».

یکی دیگر از مشاوران املاک مناطق مرکزی شهر گفت: «در گذشته مشاوران املاک سعی می کردند تا همواره فرمول یک چهارم را رعایت کنند و به این طریق می شد تا قدری قیمت های اجاره را کنترل کرد. هرچند تعیین مبلغ رهن براساس متراژ بیشتر در مناطق شمالی حاکم شده، اما کم کم در مناطق مرکزی نیز این موضوع در شرف اجرا است. در شرایط کنونی کمتر موجری براساس قیمت کل واحدش مبلغ رهن را تعیین می کند اما در مناطق مرکزی شهر که بیشتر واحدهای مسکونی از سطح کیفی یکسانی برخوردار هستند قیمت های متری از ثبات بیشتری برخوردار هستند.

 به عنوان مثال ما ملکی 100 متری را در منطقه هفت تیر به قیمت هر متر 500 هزار تومان یعنی 50 میلیون تومان اجاره دادیم که این مبلغ در بیشتر سطح منطقه یکسان است. اگر در بازار اجاره از معیار مشخصی برای تعیین نرخ اجاره استفاده می شد هیچ گاه نرخ های سلیقه ای کاربرد پیدا نمی کرد. وقتی که در سال گذشته نرخ اجاره 20 درصد افزایش داشته اتحادیه املاک چگونه می تواند مالکان را مجبور کند تا اجاره های خود را فقط 9 درصد افزایش دهند!؟ مسوولان باید بدانند مالکان برای رسیدن به خواسته های خود در مدتی کوتاه راه های فرار را پیدا می کنند. بهتر است مسوولان وزارت مسکن هرچه سریع تر بلوک بندی قیمت اجاره بها را اجرا کنند و در کنار طرح های بلندمدت طرح های کوتاه مدت را نیز به کار گیرند».

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:29  توسط موسی امیری  | 

فرمول زندگی زناشویی

فرمول زندگی زناشویی


رشد آگاهی و یاد گرفتن فرمول زندگی مشترک ، کمک می کند تا زوج ها از پس مشکلات بر آیند و زندگی رابر محور عشق بسازند.


وَ لَیْسَ الْبرُِّ بِأَن تَأْتُواْ الْبُیُوتَ مِن ظُهُورِهَا وَ لَاكِنَّ الْبرَِّ مَنِ اتَّقَى‏  وَ أْتُواْ الْبُیُوتَ مِنْ أَبْوَابِهَا  وَ اتَّقُواْ اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

كارِ نیك، آن نیست كه از پشتِ خانه‏ها وارد شوید بلكه نیكى این است كه پرهیزگار باشید! و از درِ خانه‏ها وارد شوید و تقوا پیشه كنید، تا رستگار گردید! (بقره،189)

خدا در قرآن علت خلقت «زوج » را کسب آرامش بیان نموده است ، ونتیجه این آرامش را « مودت وعشق » فرموده است ؛ ولی در  جامعه مسلمین کمتر این آثار مشاهده می شود ! آیا وعده خدا خلاف است ؟ یا آن که زوج ها به فرمول برقراری ارتباط و ایجاد آرامش آگاه نیستند ؟ وعده خدا که هیچ وقت خلاف نمی پذیرد (وَ لَنْ یُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَهُ ) «و خدا هرگز وعده خود را خلاف نمى‏كند» (الحج : 47 ).

بنابراین علت نرسیدن به هدف ازدواج (آرامش و مودت وعشق ) ، عدم آگاهی به فرمول زندگی زناشویی که خدا در قرآن ویا بوسیله اولیاء خود بیان داشته است .

علی (ع) به یار خود کمیل توصیه می کند که هر کاری نیازمند به آگاهی می باشد :

یَا كُمَیْلُ مَا مِنْ حَرَكَةٍ إِلَّا وَ أَنْتَ مُحْتَاجٌ فِیهَا إِلَى مَعْرِفَةٍ الْخَبَرَ

ای کمیل هیچ حرکتی نیست مگر آن  که نیازمند آن هستی که در باره آن شناخت ومعرفت پیدا نمایی (محدث نوری،13 ،ج 17،ص 268) .

«صبر» ، یکی از پایه های زندگی موفق است ؛ هر زوجی که در زندگی شخصی و یا زناشویی خود دارای این صفت باشد، با صبر در مقابل مشکلات وناملایمات ، کشتی زندگی را به ساحل خوشبختی می رساند . قرآن پیش نیاز « صبر » را آگاهی و خبرگی می داند . به عبارت دیگر کسی که بر چیزی آگاهی نداشته باشد ، صبر و تحمل او بر عمل و یا ترک کم آن خواهد بود.وَ كَیْفَ تَصْبرُِ عَلىَ‏ مَا لَمْ تحُِطْ بِهِ خُبرًْا «و چگونه مى‏توانى در برابر چیزى كه از رموزش آگاه نیستى شكیبا باشى؟!» (كهف ،68)

وهم چنین امیرالمۆمنین برا ی تر ک عملی ویا ا انجام کاری را منوط به آگاهی از سود وزیان آن می داند :

علی(ع):مَن لَم یَعرِف مَضَرَّةَ الشَّی لَم یَقدِر عَلَى الِامتِناعِ مِنهُ ومَن لَم یَعرِ ف مَنفَعَةَ َالخَیرِ لَم یَقدِر عَلَی العَمَلِ بِهِ علی (ع) : هر کسی که ضرر چیزی را نداند ، نمی تواند آن را ترک کند ؛ وهر کسی که سود و فایده کار خوب را نداند ، نمی تواند آن را انجام دهد ( آمِدی ،ترجمه انصاری ،  ص776).

 قرآن پیش نیاز « صبر » را آگاهی وخبرگی می داند . به عبارت دیگر کسی که بر چیزی آگاهی نداشته باشد ، صبر وتحمل او بر عمل ویا ترک کم آن خواهد بود

اگر از شما خواسته شود به شوهری که دارای ضعف هایی است « احترام » بگذارید ! فوری پاسخ خواهید داد که چگونه کسی که دارای ضعف هایی است « احترام » بگذارم ؟ ویا آن که بیان می نمایید که ( من   نمی توانم این کار را انجام دهم !) ؛ در حالی که شما که قادر به احترام گذاشتن ، فردی که لایق احترام نیست،  می باشید.

به این مثال توجه نمایید:

در اداره ای کار می کنید که دارای مدیر نالایق است وشما مجبورید که در آن محل کار کنید ، آیا شما به این مدیر احترام نمی گذارید ؟ آیا ایرادها وضعف های او را بدون پرده به او بازگو می کنید ؟ قطعاً جواب ها منفی است به دلیل آن که دوست ندارید که از چشم مدیر سقوط کنید ، یا آن که شما را از کار بیرون کند ! زیرا می دانید نتیجه این اعمال شما یعنی اخراج از کار ومشکلات بیکاری ! ازاین رو با کمال ادب با او صحبت می کنید وحداقل احترام ظاهری را به اومی گذارید .

آن چه شما را به احترام مدیر نا لایق واداشت ،این بود که « می دانید اگر احترام نکنید از کار اخراج شده ، ومشکلات بیکاری را در پی خواهید داشت » . این آگاهی از مضرات عدم احترام به مدیر نالایق ، شما را قدرت می بخشدتا بر خلاف میل درونی خودتان ، به او احترام نمایید.

مانند چنین مسایلی در زندگی زناشویی خیلی اوقات روبرو می شوید ، شما دوست دارید از زندگی شیرینی برخوردار باشید ؛ ولی موفق نمی شوید ، حتی گاهی با رفتار های «ناآگاهانه » موجب از هم پاشیدگی زندگی خانوادگی می شوید .

در حالی که  اگر آگاهی داشته باشید که چه رفتاری سودمند است ، و یا چه رفتاری برای زندگی زناشویی شما مضر می باشد ،حتماً با انجام  آن و یا ترک آن ،به زندگی خود استحکام می بخشید ،و از آثار مثبت آن در دنیا وآخرت بهره مند می شدید  . و وعده الهی « زندگی آرامش بخش وعشق محور » تحقق می یابد !!

از این رو آموزش زوج های جوان ،از جایگاه مهمی برخوردار است ؛و بهترین روش جلوگیری از طلاق و آشفتگی زندگی زناشویی می باشد . می بایست برنامه ریزی در راستای این هدف ، مورد توجه ویژه مسئولین اجتماعی و فرهنگی باشد.

بیشتر مردان ، به سختی پرسش می کنند زیرا  تصور می کنند که پرسش ، یعنی « من نمی دانم و ضعیف هستم » ، ولذا آنها به سختی به کلاس های آموزشی زناشویی ومشاوره حضور پیدا می کنند.

چنانچه به زوج های جوان گفته شود که پس از گذراندن یک دوره آموزشی «هنر زندگی عاشقانه  » ،عقد آنها ثبت می شود ،. و زوج را مجبور کنند تا در این کلاس ها شرکت نمایند ؛ (مانند کلاس های « کنترل جمعیت ») وپس از اخذ گواهی شرکت در آن، « قباله» آنها داده شود .

 این تدبیر موجب رشدآگاهی زوج جوان شده وکسب علم وآگاهی به کسب آرامش وزندگی«عشق محور » خواهند شد و از طلاق عاطفی ویاغیره جلوگیری می شود . در نتیجه جامعه از بسیاری معضلات اجتماعی « طلاق » محفوظ می ماند .

 منبع: سایت تبیان

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:28  توسط موسی امیری  | 

نقش ماهواره در افزایش طلاق

: تمایز یافتگی و مرز سازی در حریم خانواده یکی از ارکان اصلی نظام اجتماعی و ارزشی جامعه محسوب می‌شود.

*سه رکن اصلی نظام های اجتماعی: سنت‌های کهن جوامع بشری در مورد دین، خانواده و سنت، سه عامل اصلی تشکیل دهنده ارکان یک نظام محسوب می‌شوند، بطوری که اگر یکی از این سه رکن اساسی از بین برود، شاکله جامعه از هم گسسته خواهد شد.
یکی از بنیان‌های اساسی اسلام، ارزش‌گذاری نهاد خانواده است همانطوری که پیامبر اکرم‌ (ص) فرمودند«در اسلام هیچ نهادی محبوب‌تر از خانواده در نزد خدای متعال نیست» بنابراین خانواده‌ای دارای ارزش و اهمیت است که دارای ویژگی‌های دینی و اسلامی بر پایه اسلوب و شیوه‌های نوین زندگی باشد.
رشد و شکوفایی هر نظام اجتماعی در جهان، مرهون شناخت و رعایت دقیق حقوق خانواده می‌باشد.

*عدم رعایت حقوق زن و شوهر، عامل تزتزل خانواده است
یکی از عوامل تزلزل ارکان خانواده، عدم رعایت حقوق و ارزش های زن و شوهر است که متاسفانه در جوامع کنونی مورد توجه قرار نمی گیرد.
فیس‌بوک، اینترنت و ماهواره از جمله عواملی هستند که بنیان‌های خانواده‌ امروزی را نشانه گرفته اند، به طوری که آمار فزاینده طلاق با توجه به بررسی‌ها صورت گرفته در بیست و یک استان کشور این مسئله را به خوبی نشان می‌دهد.
یکی از مهمترین ویژگی‌های خانواده سالم، داشتن روحیه همبستگی و متعادل در بین اعضای آن خانواده می‌باشد، پدر و مادر نباید فرزندان را به عنوان ذخیره‌ای برای آینده خود داشته باشند.

* تصور مالکیت بر فرزندان، بحران اساسی خانواده های امروز
تصور مالکیت بر فرزندان به یکی از بحران‌های اساسی بین خانواده‌های امروز تبدیل شده است که اگر این تمایز یافتگی را در خانواده‌ها به صورت جدی دنبال کنیم، می‌توان به یک الگوی کامل خانواده سالم دست یافت.
شکاف بین نسل‌های امروزی به واقعیتی اجتناب ناپذیر تبدیل شده که این اختلافات از اختلافات بین زن و شوهر در خانواده صورت می‌گیرد، برای اینکه بتوانیم در یک خانواده سالم و دوست داشتنی زندگی کنیم، باید اختلافات را به صورت مسالمت‌آمیز، آن هم با رعایت حقوق بین اعضای خانواده رفع کنیم..

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:27  توسط موسی امیری  | 

ماهواره چه نقشي در طلاق دارد

پرونده های متعدد، در دادگاه های خانواده، مؤید این موضوع است که اختلافات درون خانوادگی بین زوجین سیر صعودی به خود گرفته و زوجین طلاق را به عنوان آخرین گزینه برای حل اختلافات و مناقشات در نظر می گیرند.

 

: رشد فزاینده طلاق، بیانگر غیرطبیعی بودن روابط اجتماعی است اگر بررسی های آسیب شناسانه نسبت به این عارضه اجتماعی داشته باشیم، می توان به علل فراوانی در جامعه، در خصوص این آسیب دست یابیم.

اگر چه طلاق به عنوان یک حادثه ناگوار در لحظه اتفاق می افتد اما غالباً اتخاذ در این تصمیم لحظه ای نیست و در فرایند طولانی و در نتیجه انباشتی از اختلافات حل نشده شکل می گیرد.

طلاق به عنوان یک آسیب، اگر چه خود معلول اختلافات فراوان اجتماعی است، اما بطور انحصاری و به تنهایی می تواند علل جرائم فراوان اجتماعی باشد.

در بررسی های عمیق و بنیادی علل افزایش این رخداد تلخ، باید به عوامل قبل و پس از ازدواج پرداخت.

عوامل قبل از ازدواج را می توان به عناصر فردی، خانوادگی و اجتماعی تقسیم کرد. به طور طبیعی ریشه بسیاری از این طلاق ها به مشکلات فردی و شخصی زوجین بر می گردد.

متأسفانه فروپاشی نظام خانواده منجربه سوء تربیت فرزندانی در خانواده خواهد شد که از توانایی های لازم، همچون ارتباطات مؤثر، برخوردار نباشند و کاهش مهارت حل مسأله، پایین آمدن آستانه تحمل را در پی خود داشته باشد که نقش مخربی در مدیریت خانواده و مدیریت بحران ها ایفا می کند.

در نتیجه چنین خانواده ها و فرزندانی، در مواجهه با پیامدهای زندگی، دچار لغزش هایی می شوند که در نهایت به بن بست طلاق می رسند.

به بیان دیگر قصور و کاستی های جاری و ساری در خانواده است که نسل ضعیف و ناتوائی را تحویل جامعه می دهد که عناصر تشکیل دهنده آن همان فرزندان خانواده های این چنینی هستند که در واقع ریشه آن را می توان در همان کارکرد معیوب خانواده جستجو کرد.

نکته مهم دیگر به ملاک های هنگام ازدواج مربوط است، ملاک های هنگام ازدواج شامل شاخص های انتخاب و ملاک های گزینش همسر می شود که در دهه های اخیر، دستخوش تغییرات فراوانی شده است.

در واقع گستردگی و تنوع خانواده در مراحل تشکیل آن، به شکلی طی می شود که سطح نظارت بزرگان قوم و خانواده یا به عبارت دیگر، ریش سفیدان در آن کاهش پیدا می کند و این امر ممکن است در ظاهر مؤید استقلال فکری و خوداتکایی باشد، اما یکی از تبعات آن، احساس تنهایی و غربت است که در بستر زمان نمود پیدا می کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:24  توسط موسی امیری  | 

مسئولیت پذیری در خانواده

 

اهمیت خانواده در اسلام

خانواده، اجتماع كوچكی است كه اجتماعات بزرگ تر در آن نهفته است. از این رو، هر گونه كردار نیك یا بد خانوادگی در سوق دادن اجتماع به نیكی یا بدی مؤثر است. جامعه ای كه برای تربیت اجتماعی افراد اهتمام می ورزد، اولین اقدام پرورشی خود را از خانواده آغاز می كند. با نگاهی گذرا به آموزه های اسلام، درمی یابیم كه این دین فطری تا چه حد خانواده را با اهمیت دانسته و با تعیین حقوقی همه جانبه، در رشد و حفاظت از آن كوشیده و حس مسئولیت را در آن برانگیخته است. در این نهاد مقدس، به طور كلی سه نوع مسئولیت وجود دارد: مسئولیت همسران در قبال یكدیگر؛ مسئولیت والدین در برابر فرزندان و مسئولیت فرزندان در برابر والدین.


اهمیت خانواده در اسلام

خانواده، اجتماع كوچكی است كه اجتماعات بزرگ تر در آن نهفته است. از این رو، هر گونه كردار نیك یا بد خانوادگی در سوق دادن اجتماع به نیكی یا بدی مؤثر است. جامعه ای كه برای تربیت اجتماعی افراد اهتمام می ورزد، اولین اقدام پرورشی خود را از خانواده آغاز می كند. با نگاهی گذرا به آموزه های اسلام، درمی یابیم كه این دین فطری تا چه حد خانواده را با اهمیت دانسته و با تعیین حقوقی همه جانبه، در رشد و حفاظت از آن كوشیده و حس مسئولیت را در آن برانگیخته است. در این نهاد مقدس، به طور كلی سه نوع مسئولیت وجود دارد: مسئولیت همسران در قبال یكدیگر؛ مسئولیت والدین در برابر فرزندان و مسئولیت فرزندان در برابر والدین.
پیام متن:
1. انواع مسئولیت ها در خانواده؛
2. اهمیت بخشی اسلام به نهاد خانواده.
احترام متقابل و ایجاد محبت؛ یكی از مسئولیت های همسران در قبال یكدیگر
سنگ نخستین بنای مقدس خانواده، با پیوند زن و شوهر نهاده می شود و در نتیجه، اولین مسئولیت نیز از همین پیوند و رابطه شكل می گیرد. زن و شوهر به محض پیوند مشترك، مسئولیت هایی برایشان به وجود می آید كه اگر به درستی عمل كنند، محیط خانواده و در نتیجه اجتماع، یكپارچه لبریز صفا و صمیمیت می شود و رنگ معنویت به خود می گیرد. اگر زن و شوهر به یكدیگر مهر بورزند، خانه به محیطی امن و آرام و مناسب برای رشد و كمال خود و فرزندان تبدیل خواهد شد. همه دستورهایی كه در اسلام درباره چگونگی صدا كردن یكدیگر، سلام كردن، پیشباز و بدرقه رفتن، خداحافظی كردن، غذای خوب پختن، ایراد نگرفتن از كارهای یكدیگر، تمیزی و نظافت، زینت و خودآرایی، سپاس و قدردانی از یكدیگر، عیب پوشی، تبسم و خوش رویی، خوش زبانی و مسائل دیگری از این قبیل به ما رسیده است، به منظور ایجاد محبت و تحكیم روابط خانوادگی است. امام صادق علیه السلام در سخنی زیبا فرمود: «كوشش در زیاد كردن محبت به همسر، در حقیقت كوشش برای افزودن مراتب ایمانی است.» حتی تأكید شده است كه این محبت را اظهار كنید و بر زبان آورید، در این صورت است كه هرگز از یادشان نمی رود.
پیام متن:
توجه به دستورهای اسلام برای ایجاد محبت و تحكیم مبانی و روابط خانوادگی.
عفو و گذشت، از دیگر مسئولیت های همسران
زن و شوهر در ابتدای زندگی، یكدیگر را محك می زنند. از این رو، به شكل ظریفی كردارهای هم را زیرنظر دارند. از آنجا كه هر دو بشر هستند، مسلما دچار اشتباه هایی می شوند و اگر گذشت و چشم پوشی نكنند، اختلاف ها و درگیری ها سر می گیرد و كم كم به جای احترام، اهانت و در عوض محبت، قهر و كینه نمود می یابد. نتیجه این بی گذشتی، سستی اركان خانواده و تربیت فرزندانی ناهنجار و پرمشكل است. پس، اگر همسران محبت و احترام را می خواهند، باید از همان ابتدای زندگی مشترك شان بكوشند كه روحیه عفو و گذشت را در خود تقویت كنند و در حقیقت، صاحب این كلید مشكل گشای زندگی شوند. بنابراین، اگر همسران عزت و سربلندی خانواده را خواستارند، باید عفو و گذشت پیشه كنند؛ چراكه پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله نیز فرموده است:
علیكم بالعفو لا یَزیدُ الْعبدَ اِلّا عِزّا فَتَعافَوا یُعِزُّكُمُ اللّه ُ.
بر شما باد كه عفو و گذشت داشته باشید، زیرا عفو موجب عزت بنده است. یكدیگر را عفو كنید تا خدا شما را عزیز كند.
پیام متن:
عفو در خانواده، مایه عزت و سربلندی و وسیله ای برای تحكیم مودت و تثبیت خانواده.
پای بندی به معنویت و رعایت احساسات یكدیگر، از مسئولیت های همسران
زن و شوهر در بسیاری زمینه های جسمی و روانی با هم متفاوتند. از این رو، در نوع احساسات هم تفاوت دارند. این دوگانگی احساس را می توان در عشق ورزی و علاقه، خواسته ها و ایده ئال ها، انتخاب الگوها، واكنش های گوناگون در موقعیت های اجتماعی، میزان پای بندی به آداب و رسوم و مسائلی این گونه، به خوبی مشاهده كرد.
پس بر مرد و زن لازم است كه هم از اختلاف احساسات آگاهی داشته باشند و هم به آن احترام بگذارند و در صدد جریحه دار كردن آن برنیایند؛ زیرا بیشتر درگیری های خانوادگی ناشی از رعایت نكردن احساسات است. اعتقاد به معنویت و حفظ همیشگی آن نیز از مسئولیت های مهم خانوادگی است. زن و مرد چه در دورانی كه هنوز فرزندی ندارند و چه زمانی كه فرزندان به گرمی و صمیمیت محفل شان می افزایند، باید بكوشند فضای معنوی خوبی را در خانه حاكم كنند تا در این فضای معنوی هم اطرافیان و هم فرزندان كه به دنیا می آیند، با دیدن این الگوها به خوبی رشد كنند؛ زیرا داشتن الگو مؤثرترین و طبیعی ترین وسیله برای انتقال ارزش های اخلاقی و فرهنگی است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 17:22  توسط موسی امیری  | 

خدمت به خانواده و همسر در آموزه‌هاي ديني

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}جمال رباني
بر طبق آموزه‌هاي قرآني ملاک در بهترين‌ها، داشتن تقواست که در شکل اخلاق نيک و خوش، خودنمايي مي‌کند، چرا که انسان خوش خلق، از خدا مي‌ترسد و مي‌کوشد تا به بهترين شکل و هنجارترين و نيکوترين شيوه زندگي کند و ديگران را نيز از خود بهره‌مند سازد.
از آنجايي که شرايط خانه و خانواده، ويژه است، تقوا در خانه و خوشخويي در آن، بهترين ملاک در شناخت بهترين مردم است. کسي که بتواند در خانه، اهل تقوا باشد و خوشخويي را به نمايش بگذارد، بهترين مردمان است.
نويسنده در اين مطلب بر آن است تا با بهره‌گيري از آيات و روايات، نقش اخلاق خوش در خانه و خوشخويي همسران را در سعادت و خوشبختي فردي و جمعي جامعه بررسي کند.
خانواده، آشيانه عشق و محبت
هر چند که خانه محلي براي زندگي است، ولي هدف از آن سکونت و آرامش است. در آيات قرآني همان طور که از واژه‌هايي چون «بيت»، «دار»، «حجره»، «ذات‌العماد» و «اکنان» براي بيان خانه استفاده شده، واژه «مساکن» نيز به کار رفته است، چرا که هدف از خانه و خانواده، رسيدن به همان چيزي است که از آن به خوشبختي ياد مي‌شود. خداوند پس از آفرينش حضرت آدم(ع) و همسرش، به آنان فرمان مي‌دهد تا در بهشت نخستين، سکونت يابند. (بقره، آيه 35، اعراف، آيه 19)
پس انسان در خانه و در ميان خانواده به سکونت و آرامش مي‌رسد و مودت و دوستي و محبت، اين آرامش را ميان زن و شوهر پديد مي‌آورد و سکونت واقعي را تحقق مي‌بخشد. (روم، آيه 21) در آيات قرآني بارها واژه سکن و مشتقات آن براي سکونت انسانها در زمين و دست‌يابي به آرامش بيان شده است. (اعراف، آيه 161، ابراهيم، آيه 37، اسراء، آيه 104، مومنون، آيه 18، طلاق، آيه 6)
پس خانه، محل آرامش از جانب خداوند است (نحل، آيه 80) و بندگان بايد بر اين نعمت، خداوند را شکر و سپاس گويند. (نحل، آيات 80 و 81) همچنين خانواده محل احسان و عشق و مودت و محبت است و هر انساني مي‌بايست اوج عشق و محبت انساني را در خانه و در ميان خانواده جست‌وجو کند. (روم، آيه 21)
ويژگي‌هاي خانه خوب
در اسلام براي خانه خوب ويژگي‌هائي بيان شده که در اينجا به برخي از آنها اشاره مي‌شود. از جمله اين ويژگي‌ها مي‌توان به وسعت خانه و همسايه خوب اشاره کرد. در حقيقت ويژگي‌هاي مادي و فيزيکي و محيط زيستي، از جمله مهم‌ترين ويژگي‌هاي يک خانه مطلوب از نظر اسلام است. اميرمومنان علي(ع) در اين باره مي‌فرمايد: ان للدار شرفا و شرفها الساحه الواسعه و الخلطاء الصالحون و ان لها برکه و برکتها جوده موضعها وسعه ساحتها و حسن جوار جيرانها؛ خانه را شرافتي است. شرافت خانه به وسعت حياط (قسمت جلوي خانه) و همنشينان خوب است. و خانه را برکتي است، برکت خانه، جايگاه خوب آن، وسعت محوطه آن و همسايگان خوب آن است. (مکارم‌الاخلاق، ص 125)
البته پيش از اينکه خانه‌اي خوب از نظر فيزيکي و محيط زيستي داشته باشيم مي‌بايست نخست، خانواده خوبي داشته باشيم. همسر خوب و مهربان، نعمت بزرگي است که فراخي و بزرگي خانه در برابر آن هيچ است. رسول اکرم(ص) نخستين شرط در خوشبختي را همسر خوب و صالح مي‌داند و سپس به امور ديگر چون وسعت خانه براي سعادت اشاره مي‌کند. آن حضرت(ص) درباره مولفه‌هاي سعادت مي‌فرمايد: من سعاده المرء المسلم الزوجه الصالحه والمسکن الواسع والمرکب البهي والولد الصالح؛ از خوشبختي مرد مسلمان، داشتن همسر صالحه، خانه بزرگ، مرکب راحت براي سواري و فرزند صالح است. (بحارالانوار، ج 76، ص 155، ح 35)
همسر خوب داشتن از عوامل پيشرفت مرد است. رسول اکرم(ص) مي‌فرمايد: المراه الصالحه احد الکاسبين؛ زن شايسته يکي از دو عامل پيشرفت خانواده است. (بحارالانوار، ج 103، ص 238، ح 39)
شايد براي همسران در آغاز زندگي حرارت عشق و محبت اجازه ندهد تا ديگري را در ميان خود بپذيرند و مي‌خواهند زمان بسياري را تنها در کنار هم باشند، ولي به زودي يک خلأيي را در زندگي حس مي‌کنند و مي‌بينند که خانه به همان سادگي که روشن به عشق و محبت شده، کم‌سو و کم‌فروغ مي‌شود، چرا که کودک و فرزندي که منبع انرژي عشق باشد نيست. از اين رو در اسلام بر فرزند به عنوان عامل مهم در تحقق دوام سعادت و خوشبختي و ايجاد يک خانه خوب تاکيد شده است. رسول اکرم(ص) درباره نقش کودک در برکت خانه مي‌فرمايد: بيت لا صبيان فيه لا برکه فيه؛ خانه‌اي که کودک در آن نباشد، برکت ندارد. (کنز العمال، ح 44425)
ازديگر ويژگي‌هاي خانه خوب و نيکو مي‌توان به پاکي و پاکيزگي آن اشاره کرد. از پيامبر(ص) و معصومان(ع) روايات چندي در اين زمينه وارد شده و پاکيزگي و بهداشت محيط زيست به ويژه خانه در آموزه‌هاي اسلامي بسيار مورد تاکيد قرار گرفته است.
رسول اکرم(ص) درباره بهداشت محيط زيست مي‌فرمايد: زباله را شب در خانه‌هاي خود نگه نداريد و آن را در روز به بيرون از خانه منتقل کنيد، زيرا زباله نشيمنگاه شيطان است. (من لايحضره الفقيه، ج 4، ص 5، ح 4968)
امير مومنان امام علي(ع) نيز در اين باره مي‌فرمايد: نظفوا بيوتکم من حوک العنکبوت، فان ترکه في البيت يورث الفقر؛ خانه‌هاي خود را از تار عنکبوت پاک کنيد، زيرا باقي گذاشتن آن در خانه، فقر مي‌آورد. (وسائل الشيعه، ج 3، ص 575، ح2)
از نظر اسلام، اموري ديگر در تحقق خانه خوب نقش دارد که مي‌توان در اين زمينه به مسايلي اشاره کرد که به عنوان آداب خانه‌داري از آن ياد کرد. رسول اکرم(ص) مهمان نوازي در خانه را از نشانه‌هاي خوب مي‌داند و مي‌فرمايد: کل بيت لايدخل فيه الضيف لاتدخله الملائکه، هر خانه‌اي که ميهمان بر آن وارد نشود، فرشتگان واردش نمي‌شوند. (جامع الاخبار، ص 375)
البته در آداب حضور مهمان در خانه، امام باقر(ع) نکته‌اي را بيان مي‌کند که براي رسيدن به يک خانه خوب مي‌تواند تاثيرگذار باشد. آن حضرت(ع) مي‌فرمايد: اذا دخل احدکم علي اخيه في رحله فليقعد حيث يامره صاحب الرحل فان صاحب الرحل اعرف بعوره بيته من الداخل عليه، هرگاه يکي از شما به خانه برادرش وارد شد، هر جا صاحب خانه گفت، همان جا بنشيند، زيرا صاحب خانه به وضع اتاق خود از ميهمان آشناتر است. (قرب الاسناد، ص 69، ح 222)
براي دست‌‌يابي به يک خانه خوب و محيط آرام و مسکن مطلوب لازم است امور ديگري را مراعات کرد که شايد کوچک يا به نظر پيش پاافتاده باشد ولي تاثيرات شگرفي در محيط خانه و خانواده به جا مي‌گذارد. رسول اکرم(ص) سلام کردن را عامل مهم در تحقق شرايط مطلوب زندگي در خانه مي‌داند و مي‌فرمايد: اذا دخل احدکم بيته فليسلم، فانه ينزله البرکه و تونسه الملائکه، هرگاه يکي از شما به خانه خود وارد مي‌شود، سلام کند، چرا که سلام برکت مي‌آورد و فرشتگان با سلام‌دهنده انس مي‌گيرند. (علل‌الشرايع، ج2، ص 583، ح 23)
آن حضرت همچنين تلاوت قرآن را تاثيرگذار دانسته و فرموده است: ان البيت اذا کثر فيه تلاوه القرآن کثر خيره و اتسع اهله و اضاء لاهل السماء کما تضيء نجوم السماء لاهل الدنيا، خانه‌اي که در آن قرآن فراوان خوانده شود، خير آن بسيار گردد و به اهل آن وسعت داده شود و براي آسمانيان بدرخشد، چنان که ستارگان آسمان براي زمينيان مي‌درخشند. (کافي، ج2، ص610، ح1)
بهترين خانواده
چنان که گفته شد خانه به عنوان يک مکان فيزيکي، محيطي براي سکونت و آرامش است ولي عنصر اصلي که اين آرامش و سکونت را تحقق مي‌بخشد، همسران هستند. همسران اگر بتوانند شرايط محيطي را به عنوان يک منبع الهام استفاده کنند، مي‌توانند سعادت و خوشبختي را در خانه و خانواده تحقق بخشند.
همسران براي رسيدن به آرامش و سکونت و خوشبختي مي‌بايست به سلوک و رفتار خودشان توجه داشته باشند؛ زيرا آن چه از کوزه باطن انسان بيرون مي‌تراود اخلاق رفتاري اوست. هر گونه رفتار نيک در خانه مي‌تواند خانه را به بهشت تبديل کند و بسياري از مشکلات بيروني را حل و مرتفع سازد. رسول اکرم(ص) مي‌فرمايد: خيرکم خيرکم لاهله و انا خيرکم لاهلي ما اکرم النساء الا کريم و لا اهانهن الا لئيم؛ بهترين شما کسي است که براي خانواده‌اش بهتر باشد و من از همه شما براي خانواده‌ام بهترم، زنان را گرامي نمي‌دارد مگر انسان بزرگوار و به آنان اهانت نمي‌کند مگر شخص پست و بي‌مقدار. (نهج الفصاحه، ح 1520)
در اين ميان مردان از زنان نقش مهم‌تري را ايفا مي‌کنند؛ چرا که مسئوليت خانه و خانواده و قوام آن به مرد است و ستون‌هاي خانه و خانواده را مردان تشکيل مي‌دهند. (نساء، آيه 34) رسول اکرم درباره نقش کليدي مردان در تحقق خانواده مطلوب مي‌فرمايد: مرد، سرپرست خانواده است و درباره آنان از او سؤال مي‌شود و زن، سرپرست خانه شوهرش و فرزندان اوست و درباره آنان از وي سؤال مي‌شود. (صحيح بخاري، ج 3، ص 125)
زنان انسانهايي عاطفي و نيازمند مهر و محبت هستند. از اين رو ابراز محبت شوهران به آنان، بسيار مهم است و از مردان خواسته شده تا محبت و عشق خود را به همسر ابراز و اعلان کنند؛ چرا که زنان به همان اندازه که نيازمند محبت هستند، حيا و عفت، ايشان را از ابراز علاقه باز مي‌دارد و چنان که مردان مي‌توانند، زنان در بروز عشق خود به همسر، حيا مي ورزند ولي دوست دارند که شوهرانشان قربان صدقه آنها بروند و ابراز مهر و محبت کنند. اين ابراز علاقه و محبت به ويژه در زماني که زنان از شوهران خود عصباني يا دلگير هستند بايد بيشتر باشد. مردان لازم است از در احسان و عفو و گذشت وارد شوند و دل زنان خويش را به دست آورند. (نساء، آيه 12) رسول اکرم(ص) درباره بهترين مردان امت خويش به مرداني اشاره مي‌کند که در خانه، نرم‌ترين و مهربان‌ترين هستند. آن حضرت مي‌فرمايد: خير الرجال من امتي الذين لايتطاولون علي اهليهم و يحنون عليهم ولا يظلمونهم؛ بهترين مردان امت من کساني هستند که نسبت به خانواده خود خشن نباشند و اهانت نکنند و دلسوزشان باشند و به آنان ظلم نکنند. (مکارم الاخلاق، ص 216)
اصولا مهرباني و احسان مرد، به خود او باز مي‌گردد، يعني پيش از اينکه ديگري سود ببرد خود مرد از اين احسان و گذشت و مهر و صفا بهره مي‌برد؛ چرا که خانه‌اش از هر گونه توفاني در امان قرار مي‌گيرد و گرماي مهر و محبت در کانون خانه، خانواده را گرم مي‌کند و هر گونه مشکلات روحي و رواني را از ميان برمي‌دارد و اجازه مي‌دهد که زندگي در آرامش ادامه يابد و شرايط براي طولاني شدن عمر فراهم آيد؛ چرا که فشارهاي روحي و رواني نه تنها بر جسم اثر مي‌گذارد و انسان را دچار بيماري‌هايي چون زخم معده و مانند آن مي‌کند، بلکه مرگ زودرس را به دنبال خواهد داشت؛ اما احسان و خوش‌رفتاري در خانواده عامل افزايش عمر است. چنانکه امام صادق(ع) فرمود: من حسن بره باهل بيته مد له في عمره؛ هر کس به شايستگي در حق خانواده‌اش نيکي کند، عمرش طولاني مي‌شود. (کافي، ج 2، ص 105، ح 11)
همچنين آن حضرت مي‌فرمايد: سه چيز است که اگر مومن از آنها مطلع شود، باعث طول عمر و دوام بهره‌مندي او از نعمت‌ها مي‌شود: طول دادن رکوع و سجده، زياد نشستن بر سر سفره‌اي که در آن ديگران را اطعام مي‌کند و خوش‌رفتاري‌اش با خانواده. (کافي، ج 4، ص 49، ح 15)
البته رسول اکرم(ص) براي کساني که آرامش و سرور را به خانه خويش ارزاني مي‌دارند، پاداش‌هاي معنوي اخروي ديگري را بيان مي‌کند که از آن جمله همراهي فرشتگاني است که تا قيامت در شرايط سخت او را کمک مي‌کنند. آن حضرت مي‌فرمايد: من ادخل علي اهل بيته سرورا خلق‌ الله من ذلک السرور خلقا يستغفرله الي يوم القيامه؛ هر کس خانواده‌اش را شاد کند، خداوند از آن شادي، موجودي مي‌آفريند که تا روز قيامت براي او آمرزش بخواهد. (کنزالعمال، ج16، ص 379، ح 44995)
رفتار خوش در خانواده انسان را در بهشت دنيا و آخرت قرار مي‌دهد و انسان، سعادت را در دنيا و آخرت تجربه مي‌کند. اما صادق(ع) مي‌فرمايد: مومن همواره خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره‌مند مي‌سازد تا همه آنان را وارد بهشت کند. (مستدرک الوسايل، ج 12، ص 201، ح 13881)
آموزش خانواده در بيان و عمل، از حقوق خانواده و تکليف مرد خانه است؛ البته زنان خانواده نيز در تربيت اولاد در کنار همسر نقش دارند، اما تکليف اصلي برعهده مرد است تا اصول اخلاقي را بياموزد و بياموزاند. از اين رو تعليم آموزه‌هاي ديني برعهده مردان خانواده نهاده شده است. (تحريم، آيه 6) رسول اکرم(ص) در بيان بهترين خانه و خانواده مي‌فرمايد: هرگاه خداوند براي خانواده‌اي خير بخواهد آنان را در دين دانا مي‌کند، کوچک‌ترها بزرگ‌ترهايشان را احترام مي‌نمايند، مدارا در زندگي و ميانه‌روي در خرج، روزي‌شان مي‌کند و به عيوبشان آگاهشان مي‌سازد تا آنها را برطرف کنند. (نهج الفصاحه، ح147)
خدمت به عيال
مردان بايد خود را خدمتکار خانه و خانواده بدانند و خدمت عيال وهمسر را بزرگ و ارزشمند بشمارند. رسول اکرم(ص) به اميرمومنان(ع) سفارش مي‌کند که در خدمت خانواده بکوشد چرا که خدمت به خانواده، کفاره گناهان کبيره و خاموش‌کننده خشم خداوند و مهريه حورالعين و زيادکننده حسنات و درجات است. (جامع الاخبار، ص 276)
از نظر رسول اکرم(ص) خدمت به خانواده جزو خصلت‌هاي اولياي الهي است. از اين رو در سفارش خويش به اميرمومنان علي(ع) مي‌فرمايد: لا يخدم العيال الا صديق او شهيد او رجل يريد الله به خير الدنيا و الاخره، يا علي: به خانواده خود خدمت نمي‌کند مگر صديق يا شهيد يا مردي که خداوند خير دنيا و آخرت را براي او مي‌خواهد. (بحارالانوار، ج 104، ص 132، ح1)
خداوند دوست مي‌دارد که خانواده به گونه‌اي عمل کند که همه شرايط براي پاکي و پاکيزگي و رشد معنوي افراد آن فراهم آيد. بر اين اساس هر چيزي که اين پاکي و شرايط مناسب را دگرگون مي‌سازد به عنوان دشمن خانه و خانواده معرفي شده و از آن پرهيز داده مي‌شود. رسول اکرم(ص) آيه 6 سوره تحريم (قوا انفسکم و اهليکم نارا) را تلاوت فرمودند: «خود و خانواده‌تان را از آتش دوزخ حفظ کنيد»، گفتند: اي رسول خدا! چگونه خانواده‌مان را از آتش دوزخ حفظ کنيم؟ فرمودند: به آنچه خدا دوست دارد امرشان کنيد و از آنچه خدا نمي‌پسندد، نهي‌شان نمائيد. (الدرالمنثور، ج6، ص 244)
در تحقق شرايط خانواده خوب بايد به گونه‌اي عمل شود که همه نيازهاي انساني به درستي در آن جا پاسخ گرفته شود. امام صادق(ع) به خوبي اين شرايط مطلوب را معرفي مي‌کند و خواهان تحقق آن از سوي همسران مي‌شود. آن حضرت(ع) مي‌فرمايد: مرد در خانه و نسبت به خانواده‌اش نيازمند رعايت سه صفت است هر چند در طبيعت او نباشد: خوشرفتاري، گشاده‌دستي به اندازه و غيرتي همراه با خويشتن داري. (تحف العقول، ص 322)
البته اميرمومنان امام علي(ع) خوشخويي را در سه چيز مي‌داند از جمله اين سه چيز فراهم‌آوري آسايش و رفاه براي خانواده است. پس خوشخويي تنها به چهره گشاده نيست بلکه در رفتاري است که بخشي از آن واجبات يا مستحبات است. کسي که به وظيفه خود عمل کند خوشخو است و اگر بتواند فراتر از وظيفه واجبي، به مستحب نيز اقدام کند در خوشخويي برتر است. از اين رو امام علي(ع) مي‌فرمايد: حسن الخلق في ثلاث: اجتناب المحارم و طلب الحلال و التوسع علي العيال، خوش اخلاقي در سه چيز است: دوري کردن از حرام، طلب حلال و فراهم ‌آوردن آسايش و رفاه براي خانواده. (بحارالانوار، ج 71، ص 394، ح 63)
بر اين اساس اگر خانواده را در فشار اقتصادي قرار دهيم و آسايش را براي آنها فراهم نسازيم مصداق تندخو و بدخلق خواهيم بود. انسان‌ها بداخلاق با رفتارهاي خويش موجبات دوري خانواده از خود را فراهم مي‌آورند و سپس غرولند مي‌کنند که چرا چنين اتفاقي افتاده است. امام علي(ع) به مردان هشدار مي‌دهد و مي‌فرمايد: من ساء خلقه مله اهله؛ هرکس بدخلاق باشد، خانواده‌اش از او دلتنگ و خسته مي‌شوند.(تحف‌العقول، ص 214)
حضرت فاطمه(س) در بيان بهترين مردان مي‌فرمايد: خيارکم الينکم مناکبه و اکرمهم لنسائهم، بهترين شما کساني‌اند که با مردم نرم‌ترند و زنان خويش را بيشتر گرامي مي‌دارند. (دلائل الامامه، ص 76)
پس بايد کوشيد تا براي رسيدن به خوشبختي در دنيا و آخرت خوشخويي را در زندگي در پيش گيريم و براي خود عذاب قبر و دوزخ در خانه نسازيم و آخرت و عاقبت خود را با بدخويي نيست و نابود نکنيم.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم تیر ۱۳۹۲ساعت 12:49  توسط موسی امیری  | 

خانواده به سبک فرهنگ غرب

 

از بارداری پیش از ازدواج تا ازدواج پس از تولد فرزند + آمار
از تشکیل خانواده هایی با یک والد چقدر شنیده اید؟ چرا خانواده های غربی به سمت تک والدی شدن پیش می روند؟ آسیب های خانواده های تک والدی چیست؟ ایران چقدر در معرض خطر فروپاشی خانواده قرار دارد؟ برای پاسخ به این پرسش ها با گزارش ویژه مشرق همراه شوید...
گروه گزارش ویژه مشرق: نگاهی به آمارهای دنیای صنعتی و مدرن نشان می دهد بحث فروپاشی و گسستگی خانواده در این کشورها، از یک مشکل  اجتماعی به یک "بحران اجتماعی" تبدیل شده است. براساس آمارهای دو الی سه دهه گذشته، در آمریکا تا سال 1988 از هر سه ازدواج یکی به طلاق انجامیده و در این نسبت در سال 1989 به دو سوم رسیده است. در سال 1980 بیش از 40 درصد کودکان سوئدی از مادران بی شوهر متولد شده اند و در فرانسه نیز تا سال 1986 این آمار در حدود 50 درصد بوده است. در سال 1989 یک میلیون کودک آمریکایی از مادرانی متولد شده اند که هرگز ازدواج نکرده اند و در فرانسه نیز به ترتیب 27 و 26 درصد مردان 30 تا 40 سال و زنان 30 تا 34 سال تنها زندگی می کنند.
این آمارها نمونه بسیار مختصری از وضع گسستگی خانواده در جهان غرب در سه دهه گذشته است که تصور آن ها در جامعه امروز نیز تکان دهنده است. اما آمارها در سال های ابتدایی قرن 21 بسیار تکان دهنده تر از این است.
براساس آمار وزارت بهداشت آمریکا در سال 2007، 63 درصد جوانانی که اقدام به خودکشی می کنند، از خانواده های بدون پدر و تک والدی هستند. 85 درصد کودکان با اختلالات و ناهنجاری های رفتاری و 90 درصد کودکان بی خانمان و فراری نیز نیز مربوط به همین خانواده هاست. 80 درصد از افرادی که در بزرگسالی به متجاوز و خشن تبدیل می شوند، در کودکی در خانواده های بدون پدر رشد یافته اند و 85 درصد کودکان بزهکار و زندانی نیز از داشتن کانون خانواده و یکی از والدین محروم بوده اند.
«از سال 1960 تا 1990 تولدهای نامشروع در آمریکا 400% افزایش یافته است. در ابتدای قرن 21 از هر دو کودک آمریکایی یکی نامشروع به دنیا می آید، 80 % مادرانی که این فرزندان را به دنیا می آورند گرفتار فقر می شوند. در آمریکا روزانه 1300 کودک نامشروع به دنیا می آید و 1100 جنین نیز سقط می شوند».
به گزارش مشرق، در آمریکا نسبت به سالهای گذشته تعداد کودکان متولد شده از زوج های ازدواج نکرده، شش برابر شده، به طوری که تقریباً از هر سه کودک متولد شده یکی حرام زاده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم تیر ۱۳۹۲ساعت 12:47  توسط موسی امیری  | 

خوشبینی بودن یا نبودن چیست؟

 

روانشناسان معتقدند خوشبینی و بدبینی ، عاداتی هستند که ما از زمان کودکی می‌آموزیم و والدین ما الگو و سرمشقهای ما هستند. به یاد بیاورید هنگامی که در اثر ترکیدن لوله آب ، خانه جدید شما غرق آب شد، پدر شما آه و ناله کرد که " چرا من چنین خانه بدی را انتخاب کردم؟ " یا گفت : " در قرار داد ما تضمین شده که همه چیز بی عیب و نقص باشد، بنابراین من از معمار ساختمان می‌خواهم لوله کشی ساختمان را تعمیر کرده و خسارت بوجود آمده را جبران کند؟" سلیگمن می‌گوید: " خوشبینی ، یک روش عادی برای توضیح شکستها به خودتان است."

انسان بدبین معتقد است اتفاقات بد ، از شرایطی دائمی و ثابت نشأت می‌گیرد: "من در امتحان ریاضی مردود شدم ، چون استعداد یادگیری اعداد و ارقام را ندارم" و اتفاقات خوب ، از شرایطی موقتی ناشی می‌شود: "همسرم امروز به من یک شاخه گل هدیه کرد، چون روز کاری خوبی داشته". اما انسان خوشبین ، شکست را به عوامل موقتی نسبت می‌دهد "من در امتحان رد شدم چون دقت نکردم" و موقعیتهای مطلوب را به عوامل پایدار؛ " او برای من گل هدیه آورد، چون مرا دوست دارد."

بدبین اجازه می‌دهد ناامیدی در بخشی از زندگی اش وارد شود و به سایر بخشها نفوذ و سرایت کند. به عنوان مثال وقتی به شخصی گفته می‌شود بطور موقتی از کار بر کنار شده است، انسان بدبین نه تنها بخاطر از دست دادن شغل خود احساس بدی دارد بلکه نگرانی اش را به سایر ابعاد زندگی خود منتقل کرده ، ابراز می‌کند که زندگی زناشویی اش در معرض خطر است و فرزندانش غیر قابل کنترل هستند، اما انسان خوشبین اجازه نمی‌دهد یک شکست ، تمام زندگی او را محدود کند، او با خود فکر می‌کند "پس من در این شرایط ، شغلی ندارم، ولی من و همسرم هنوز رابطه خیلی خوب و نزدیکی باهم داریم و فرزندانمان مایه افتخار ما هستند."

وقتی مشکلی پیش می‌آید و کارها خراب می‌شود، بدبین ها خود را سرزنش می‌کنند: برای مثال اگر راننده دیگری به ماشین پارک شده آنها خسارت وارد کند، آنها خود را سرزنش می‌کنند که چرا ماشین را در جای نامناسبی پارک کرده‌اند. اما انسان خوشبین چنین مشکلی را به اتفاق نسبت می‌دهد یا سعی می‌کند راه جدیدی پیدا کند: "دفعه بعد ماشین را در جایی که ماشینهای کمتری وجود دارد، پارک می‌کنم ."

چگونه می‌توانید، خوشبین باشید؟

خوشبختانه عادتهای فرا گرفته شده می‌توانند به فراموشی سپرده شوند. تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد که خوشبینی ، مهارتی است که هر انسانی می‌تواند به خوبی آن را فراگیرد . به برنامه چهار مرحله‌ای زیر عمل کنید تا به کمک آن مثبت بیندیشید.

با افکار منفی مبارزه کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم تیر ۱۳۹۲ساعت 12:27  توسط موسی امیری  |